Kask rowerowy – jaki wybrać?

Jaki wybrać kask rowerowy? To z pozoru proste pytanie zadaje sobie wielu cyklistów. Nawet osoby, które posiadają w tym zakresie pewne doświadczenie, często stoją przed dylematem dotyczącym tego, na który model ostatecznie się zdecydować. Ilość dostępnych na rynku produktów jest ogromna. Różnią się od siebie nie tylko kolorem czy kształtem, ale przede wszystkim budową. Ta z kolei uwarunkowana jest stylem jazdy do jakiej dany model został zaprojektowany. Ponadto, każdy kolejny typ kasku, posiada dedykowane dla danej aktywności udogodnienia, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania.

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jaki kask rowerowy kupić, poniżej kilka słów wyjaśnienia o zaletach jazdy w tym nakryciu głowy.

Zalety jazdy w kasku rowerowym

Jazda w kasku niesie ze sobą szereg korzyści i jakby się na tym dłużej zastanowić, nie znajdziemy rozsądnego usprawiedliwienia świadomej rezygnacji z ochrony jaką zapewnia.  No chyba, że brak kasku zaczniemy na siłę argumentować złym wyglądem czy zepsutą fryzurą. Umówmy się jednak – w porównaniu z bezpieczeństwem, biorąc pod uwagę rzeczywiste korzyści jakie może przynieść, przekonywanie kogokolwiek o słuszności swoich racji wypada bardzo słabo.

Kask rowerowy chroni nie tylko przed urazami, ale również doskonale sprawdza się jako nakrycie głowy, ograniczające negatywny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki niemu, latem unikniemy przegrzania, natomiast jeżdżąc podczas niepogody, ochroni nas przed deszczem, śniegiem czy gradem.

Większość kasków rowerowych wyposażona jest również w krótki daszek, który doskonale sprawdza się jako ochrona oczu przed promieniami słońca, jak również przed opadami atmosferycznymi. Natomiast podczas jazdy w terenie nie musimy obawiać się nisko zwisających gałęzi czy liści.

Mając świadomość jak ważną rolę pełni kask rowerowy, warto również wiedzieć jakie są rodzaje kasków rowerowych. Być może pomoże to w podjęciu decyzji jaki kask rowerowy kupić.

kask rowerowy dla kolarzy szosowych

Rodzaje kasków rowerowych

Przeglądając katalogi poszczególnych producentów sprzętu, czy surfując po stronach sklepów internetowych, z pewnością natkniemy się na różne rodzaje kasków rowerowych.  Ze względu na swoje przeznaczenie, zostały uporządkowane zgodnie z ich zastosowaniem. Do podstawowych typów kasków możemy zaliczyć:

Kask szosowy – kask rowerowy, który został zaprojektowany z myślą o kolarstwie szosowym. Charakteryzuje się aerodynamicznym kształtem, który ma zniwelować opory powietrza, jak również znaczną ilością otworów wentylacyjnych, które mają za zadanie zapewnić kolarzowi odpowiedni komfort cieplny. Dodatkowo, zdecydowana większość kasków szosowych pozbawiona jest daszku. Kask szosowy jest bardzo lekką i solidną konstrukcją.

Kask MTB – kask do MTB charakteryzuje się dość mocno zabudowaną konstrukcją, stosunkowo niewielką ilością otworów wentylacyjnych, które w odróżnieniu od kasków szosowych są znacznie większe. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniają lepszą wentylacją przy niższych prędkościach. Każdy kask MTB wyposażony jest dość duży daszek, który chroni rowerzystę przed słońcem, jak również nisko zwisającymi gałęziami. Co ciekawe, im agresywniejsza odmiana kolarstwa górskiego, tym kask jest bardziej zabudowany (np. kaski do enduro), lub tak jak w przypadku kasków do downhillu posiadają zamkniętą konstrukcję tzw. fullface.

Kask do jazdy czasowej – kask stworzony z myślą o zminimalizowaniu oporów powietrza. Używany głównie w jeździe na czas oraz triathlonie. Kask do jazdy czasowej ma bardzo opływowy kształt, często przypominający kroplę wody. W większości przypadków prawie całkowicie pozbawiony jest otworów wentylacyjnych, a jako dodatkowy atrybut stosuje się przednią szybkę, która ma zwiększyć aerodynamikę oraz zastąpić okulary.

Kask uniwersalny – zazwyczaj prosta i niedroga konstrukcja kształtem przypominająca kask do kolarstwa górskiego. Posiada podobną liczbę otworów wentylacyjnych, jednak nie jest tak zabudowany. Zw względu na jego uniwersalne przeznaczenie, jest to kompromis pomiędzy kaskiem szosowym a MTB. Stosowany zazwyczaj do jazdy rekreacyjnej.

kask rowerowy dla rowerzystów miejskich

Kask miejski – jak sama nazwa wskazuje, kask przeznaczony do jazdy po mieście. Charakteryzuje się solidną i zwartą budową oraz niewielką ilością otworów wentylacyjnych. Podobnie jak w przypadku kasków MTB, ma dość mocno obudowany tył, który w razie upadku ma zabezpieczać jak największą część głowy. Kaski do jazdy miejskiej często wyposażone są demontowalny daszek, dodatkowe światełka oraz odblaski.

Kask do kolarstwa grawitacyjnego – tzw. „orzeszek”. Jest to zwarta i solidna konstrukcja, prawie całkowicie pozbawiona otworów wentylacyjnych. Jest to dość ciężki, ale przy tym solidny kask, którego zadaniem jest ochrona jak największej części głowy. Często wykorzystywana w kolarstwie grawitacyjnym, jak również przez osoby jeżdżące na deskorolkach, łyżworolkach czy hulajnogach.

Kask dla dzieci – kaski stworzone z myślą o najmłodszych cyklistach. Poza wymyślnym wzornictwem, konstrukcja kasku dla dzieci ma zapewnić maksymalną ochronę głowy malucha. Posiada mocno obudowany tył i boki, oraz zintegrowany lub demontowalny daszek.

Jaki kask rowerowy kupić?

Odpowiadając na pytanie jaki kask rowerowy kupić, można śmiało powiedzieć, że musi to być model dedykowany do danego stylu jazdy. Zdecydowanie jednak warto zwrócić uwagę na technologię w jakiej został wykonany (InMold czy OnMold), jak również na fakt, czy posiada odpowiednie atesty. Zakup produktu z niepewnego źródła w ogóle nie powinien być rozważany. Są to zazwyczaj „skorupki” jedynie kształtem przypominające kask rowerowy, który z bezpieczeństwem ma niewiele wspólnego.

Dodatkowo, przy wyborze kasku duże znaczenie ma również ilość i wielkość otworów wentylacyjnych, jak również możliwość demontowania daszku, o ile taki znajduje się przy konkretnym modelu. Warto przyjrzeć się sposobowi regulacji, który wpływa na komfort podczas jazdy, oraz dostępności zapasowych wkładek, co z kolei wiąże się z higieną użytkowania.

uniwersalny kask rowerowy

Dodatkowe systemy takie jak np. MIPS na pewno wpłyną na nasze bezpieczeństwo, a wsparcie producenta w postaci „crash replacement” będzie miłym dodatkiem, który warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kask rowerowy to inwestycja w bezpieczeństwo

Niezależnie od naszej decyzji dotyczącej tego jaki kask rowerowy kupić, powinniśmy pamiętać, że jest to inwestycja w nasze zdrowie i życie. Szukając odpowiedniego dla nas modelu, przede wszystkim powinniśmy kierować się poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Tylko wybór atestowanego modelu, który został zaprojektowany i dobrany do naszego stylu jazdy da nam największe szanse na uniknięcie urazów głowy w razie upadku.