Jaki kask narciarski wybrać? Ranking kasków na narty 2022/2023
Ochrona głowy jest jedną z fundamentalnych części sportów zimowych. Białe szaleństwo niestety „lubi się” z upadkami i zderzeniami, zatem kask narciarski musi sprostać wielu wyzwaniom stawianym przed nim przez dynamikę, nieuchronność i nieprzewidywalność aktywności na śniegu. Zwłaszcza podczas zjazdów, gdzie głowa wymaga zwiększonej uwagi i ochrony, a wypadki zdarzają się nader często, dobry kask narciarski – z szybą, czy bez żółty, czy czarny, to także bez znaczenia – jest fundamentem naszego zdrowia i bezpieczeństwa.
Sprawdź również
Rzecz jasna porywająca prędkość rozwoju sportów zimowych w sporym zakresie pokrywa się z ewolucją materiałową i sprzętową. Pozwala to coraz lepiej, pełniej i mądrzej chronić czaszkę, zapewniać widoczność i niską masę przy doskonałej wentylacji i zachowaniu elementarnej higieny. Wszystko to przyszło do sportu zimowego w drodze naturalnego wypełniania potrzeb kolejnych, coraz bardziej świadomych amatorów białego szaleństwa. I ze względu na rosnącą powszechność – stało się dostępne cenowo.
Kask narciarski – technologie i materiały
Skorupa kasku to element, który przekazuje energię powstałą w wyniku uderzenia na możliwie największą powierzchnię, jednocześnie minimalizując jej wpływ na naszą głowę. Najpopularniejsze metody stosowane przez renomowanych producentów to:
Hardshell
Formowana pod ciśnieniem skorupa zewnętrzna zespolona z wewnętrzną strukturą EPS – pianką o różnej gęstości, która ma za zadanie absorbować energię podczas uderzenia.
Inmould
Tu struktura EPS spieniana jest bezpośrednio z powłoką zewnętrzną z poliwęglanu, polimerów lub karbonu – to jedno z najlepszych rozwiązań przeciwuderzeniowych.
Hybryda
Tu górna część kasku to hardshell, a dolna – inmould.
Dodatkowo kaski mają już wewnętrzne wyściółki o specjalnej konstrukcji dopasowujące się do kształtu głowy – każdy z nas ma inny, zupełnie jak linie papilarne. Uvex na przykład stosuje technologię Octo – to rodzaj elastycznych płetw z polimeru przytrzymujących kask na głowie. Mamy też dość rozbudowane systemy wentylacji, a w kaskach – także tych od niemieckiego producenta – pojawił się znany u rowerzystów system boa, czyli funkcjonalny system zapinania i odpinania kasku, działający znakomicie w obuwiu rowerowym i sprawdzający się na stoku.
Pancerz na oczy – gogle narciarskie w kaskach
Dodatkowym elementem jaki powinien charakteryzować współczesnego amatora zimowych sportów są gogle. Można kupić kask narciarski z szybą – zintegrowany z kaskiem element często jest dużą oszczędnością tak miejsca, jak i kasy. No i nigdy się nie zgubi, chociaż jak najbardziej można go zdjąć.
Nowoczesne gogle – te zintegrowane i oddzielne – to też wyścig technologii. Producenci zadbali o to, by nie rozbijały się przy uderzeniu, a mocowanie było bezbolesne i możliwie najprostsze. Innowacyjne szkła nie parują, a zastosowane w nich rozwiązania pozwalają cieszyć się precyzyjnym, ostrym i wyraźnym widzeniem nawet w dużej dynamice ruchu i słabej pogodzie.
Ranking najlepszych modeli na aktualny sezon. Czy kask narciarski musi być drogi?
Absolutnie nie. Owszem, przyzwyczaja się nas, że sporty zimowe są drogie, ale to mit. Upowszechnianie się tej aktywności jako zwyczajnie zdrowej sprzyja popularności, a ta – zmniejsza ceny. Zakup kasku to nie jednorazowy wydatek – zadbany egzemplarz posłuży nam przez kilka sezonów, a markowy zakup gwarantuje modułowość ewentualnych zmian: wymiana wyściółki czy mocowań nie stanowi problemu. W tym ujęciu wydanie kilkuset złotych nie jest już problemem, a pamiętajmy – ochrona jaką oferują jest nieporównywalna z żadnym rozwiązaniem tymczasowym. Kask narciarski Uvex może tylko pozornie wydaje się drogi – najczęściej jest to bardzo właściwa inwestycja, a i ceny zdecydowanie spadły. Co możemy polecić? Oto nasze propozycje:
- Uvex Skid, 240 zł; to jeden z podstawowych modeli niemieckiego producenta – typowy otwarty kask narciarski, z regulacją szerokości, wykonany jako typowy hardshell. Mamy tu paski które można odpiąć jedną ręką, świetną wentylację i doskonałe dopasowanie.
- Uvex Instinct Visor, 675 zł; prawdziwy top – jeden z najlepszych w ofercie kask narciarski – damski i męski świat na stoku nie może się bez niego obejść; ma zintegrowane, ruchome gogle – nie parujące, dopasowane, można mieć pod nimi okulary (konstrukcja to uwzględnia); świetna, regulowana wentylacja, doskonałe mocowania (technologia FAS i Ias).
- Uvex Wanted, 380 zł; idealny model młodzieżowy i dziecięcy – wytrzymały, sprawny, świetnie i atrakcyjnie wyglądający, łatwy w założeniu, serwisowaniu i utrzymaniu.
- Uvex HLMT 400 Visor Style, 600 zł; najlepszy inmould Uvex, jaki jest obecnie na rynku; ultrawytrzymały, świetnie wykonany i trwały; doskonały design łączy się tu z polikarbonową skorupą; kask ma wyjmowaną wyściółkę i nauszniki, a profilowane gogle ochraniają też nos.
- Uvex Manic, 190 zł; jeśli chodzi o dzieci, to najlepszy wybór – ma mocniejsze zabudowanie newralgicznych fragmentów głowy, doskonale chroni uszy i nos, ma miejsce na firmowe gogle, a wyściółka świetnie dopasowuje się do głowy; występuje w wielu kapitalnych kolorystykach, a więc i design będzie odpowiadać młodszym adeptom sportów zimowych.
Jeździj z głową na karku – i z kaskiem na głowie
Nie ma relatywnych i rozsądnych przeciwskazań które przemawiają za tym, by kask narciarski nie znalazł się na Waszych głowach – no chyba że jesteście w restauracji po całym dniu szaleństwa na śniegu. Stoki, zjazdy, parki dla snowboardzistów – kask jest tam niezmiennie konieczny jako absolutny fundament naszego bezpieczeństwa. Ochrona głowy jest kluczowym aspektem – nie ma tu praktycznie żadnej protetyki, a uszkodzenie czaszki może być śmiertelne. NIe spotkacie więc wielu, którzy zignorowali ten problem i mogą Wam o tym opowiedzieć. Na całe szczęście powszechność stosowania kasku jest wpisana w DNA współczesnego amatora zimowej jazdy. I bardzo dobrze. Wybierz więc mądrze, zadbaj o siebie i swoje zdrowie – wybierz dobry kask narciarski. Warto!
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…