Grupa rowerowa Shimano Alivio

Shimano posiada w ofercie szeroką gamę części rowerowych uszeregowanych w grupy. Jedną z najbardziej popularnych grup budżetowych jest Shimano Alivio. Jest ona wykorzystywana w wielu rowerach nowych, ale możemy też zakupić poszczególne komponenty i zastosować je w posiadanym przez siebie rowerze.

Części od Shimano są zdecydowanie najczęściej stosowane. Do wyboru mamy różne propozycje, które różnią się pomiędzy sobą parametrami i zastosowanymi materiałami. Dla rowerzystów oczekujących lepszej efektywności rekomenduje się droższe grupy, z kolei wtedy, gdy dopiero zaczynamy jazdę i nie zamierzamy trenować w ekstremalnych warunkach, nasze oczekiwania spełnią tańsze warianty.

Do nich zalicza się właśnie Shimano Alivio – będzie świetnym wyborem dla osób od czasu do czasu lubiących pojechać na wycieczkę za miasto. Wobec tego grupa plasuje się pomiędzy jazdą trekkingową oraz turystyczną a rekreacyjną MTB, ale również może być ona stosowana do jazdy cross-country.

Co wchodzi w skład grupy Shimano Alivio?

Podobnie jak w przypadku innych grup, mamy do czynienia z pełną gamą elementów do napędu rowerowego i nie tylko. W grupie Shimano Alivio znajdują się korby rowerowe, przerzutki tylne, dźwignie do przerzutek, piasty, kasety zębatek, hamulce oraz manetki do hamulców, klamkomanetki.

Najczęściej w rowerach nowych montuje się wszystkie elementy wchodzące w skład danej grupy, ale możemy też spotkać się z rowerami, które mają wymieszane komponenty. Samodzielnie możemy też zakupić zarówno całą grupę, jak i zestawiać ją z innymi elementami. Warto jednak zasięgnąć porady ekspertów, którzy będą mogli powiedzieć, jak je dobrać, aby rower działał niezawodnie.

Ile kosztują rowery z Shimano Alivio i same części?

Jeżeli będziemy chcieli zdecydować się na rower wyposażony w grupę Shimano Alivio, w takim przypadku będziemy musieli zapłacić za niego od około 1 500 do ponad 2 300 złotych. Jako że jest to najczęściej wybierany przedział cenowy dla rowerów górskich i trekkingowych, większość kupujących posiada w swoich modelach właśnie części Shimano Alivio. Taniej kupimy rowery z komponentami Acera, Altus oraz Tourney.

Gdy z kolei chodzi o poszczególne elementy grupy Shimano Alivio, tutaj ceny też nie są bardzo wysokie. Przykładowo kaseta to wydatek około 55-60 złotych, hamulce V-brake w komplecie to około 70 złotych, komplet klamkomanetek to wydatek rzędu 130 złotych, natomiast korba to około 140 złotych. Cała grupa kosztuje zwykle około 500-700 złotych, dlatego nie jest to bardzo duży wydatek.