Kupujesz nową kasetę do roweru? Nie zapomnij o łańcuchu!

Wymiana kasety w rowerze ma przede wszystkim miejsce wtedy, gdy widzimy, że jest ona już zniszczona. Ząbki zębatek stają się mniej wyraźne, trudniej nam zmieniać przełożenia – w takich właśnie sytuacjach warto pomyśleć o wymianie kasety na nową. Gdy mamy takie plany, nie zapomnijmy też o dokupieniu nowego łańcucha rowerowego!

W intensywnie użytkowanym rowerze kaseta oraz łańcuch zużywają się najszybciej. Wobec tego osoby regularnie jeżdżące na rowerze powinny przygotować się na wyższe wydatki związane z ich wymianą. Dotyczy to w szczególności osób jeżdżących w terenie, ponieważ wtedy elementy te narażone są na błoto, piasek, wodę, które dodatkowo je niszczą. W związku z tym zdarza się, że wymiana kasety oraz łańcucha rowerowego konieczna jest co najmniej raz w sezonie.

Kiedy wymieniać kasetę?

Niektórzy jeżdżą na tej samej kasecie aż do momentu, gdy nie jest ona już praktycznie możliwa w użytkowaniu. Także łańcuch do roweru może nie być wymieniany przez dłuższy czas, nawet wtedy, gdy zaczyna już widocznie zwisać i tym samym sprawiać problemy z jazdą. Jednak serwisanci wskazują, że najlepiej elementy te wymieniać nie wtedy, gdy są one już skrajnie zniszczone, ale wtedy, gdy wytarcia i rozciągnięcie są już widoczne, ale jeszcze nie stwarzają zagrożenia dla rowerzysty.

Warto przy tym wskazać, że kasety rowerowe zużywają się nierównomiernie. Możemy zauważyć, że większe zużycie dotyczy tych przełożeń, które wybieramy najczęściej. Dlatego ulubione koronki – zębatki będą mocniej wytarte niż te, na których jeździmy sporadycznie. Najczęściej to małe zębatki zużywają się jako pierwsze.

Zestaw kaseta i łańcuch – kup taniej!

Gdy wobec tego chcemy zakupić nową kasetę do swojego roweru, dokupmy też łańcuch. Starszy łańcuch z nową kasetą nie będzie dobrze współpracować, dlatego najlepiej zdecydować się na kompleksową wymianę, aby uzyskać najlepszy efekt. Oczywiście, łańcuch dobieramy wówczas do kasety, a dokładniej do liczby jej rzędów.

W wielu sklepach, także w tych internetowych, możemy zakupić specjalne zestawy składające się z kasety oraz dopasowanego do niej łańcucha rowerowego. W ten sposób możemy również dodatkowo zaoszczędzić, ponieważ zwykle takie zestawy są tańsze niż zakupienie każdego z elementów osobno.

Podsumowując, jeżeli czeka Cię wymiana kasety, w takim przypadku także warto dobrać łańcuch do roweru. Wtedy wymienimy wszystko za jednym zamachem i dodatkowo zaoszczędzimy, gdy uda nam się kupić zestaw w niskiej cenie. Zamówienia możemy złożyć nawet w tym momencie przez internet!