Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Uwaga, drogi rowerzysto! Niedługo skończy się ten wspaniały sezon, pomimo że za oknem wciąż mamy fantastyczne warunki do jazdy. Sezon się skończy, i jeśli nie planujesz zimowej jazdy lub warunki Ci na nią nie pozwolą, czeka Cię przysłowiowe uziemienie. Nie smuć się! Nie jesteś na straconej pozycji. Mamy rozwiązanie, które pozwoli Ci zachować pełnię sprawności, dynamikę, zdrowie i zadba o utrzymanie Twojej kondycji na wysokim poziomie. Kolejny sezon zaczniesz lepiej i pełniej, a pomoże Ci w tym trenażer rowerowy. 

Dobrze dobrany trenażer rowerowy to urządzenie, które jest serdecznym przyjacielem każdego cyklisty, który proces treningu rozciąga na cały rok. Pozwala zachować swoje ciało w przyzwyczajeniach z normalnej jazdy, jest niedrogi, zajmuje niewiele miejsca i w wielu wypadkach bardzo udanie symuluje rzeczywiste warunki. Ceny są bardzo różne – my dziś pomożemy wybrać dla siebie dobry trenażer do roweru. 

Trenażer rowerowy – wybierz mądrze

Istnieje cały szereg zmiennych, które będą decydować o potencjalnym wyborze swojego, właściwego modelu. Wszystko zależy od kilku czynników. Po pierwsze, musimy przemyśleć czy mamy miejsce na trenażer do roweru. W mieszkaniu w bloku bywa to kłopotliwe, a i w domu jednorodzinnym nie zawsze mamy odpowiedni metraż, by ustawić urządzenie w mało inwazyjnym miejscu. Dla osób z mniejszą przestrzenią świetny wybór to prosty model elektromagnetyczny lub magnetyczny. Dla tych, którzy będą go składać – konieczny jest model rolkowy, który poza rolkami nie łączy się z rowerem i po użyciu możemy złożyć i schować. Pamiętajmy aby wybrać w miaręcichy model – w bloku to dodatkowa cecha którą należy wziąć pod uwagę. 

Są jeszcze rowerzyści, którzy z ogromnym żalem żegnają dni pełne jazdy i z założenia chcą podczas swoich treningów na trenażerach maksymalnie zbliżać się do rzeczywistych warunków. Dla nich ani miejsce, ani kompaktowa struktura nie będzie miała znaczenia – wybiorą interaktywny model z adaptacyjnym modelowaniem obciążeń, dopasowujących się do symulowanej trasy. Dla każdego można znaleźć odpowiedni model – sztuką jest dopasować go do swoich potrzeb i możliwości aby trening odbywał się bezpiecznie i przyjemnie. 

Trenażer pod tylne koło – prosty i skuteczny

Najczęstszy typ modelu trenażera, który zapewnia symulowanie jazdy z obciążeniem i ciągłość ruchu – stosując regularny trening nie będziemy odczuwać swego rodzaju szoku przy pierwszej jeździe w nowym sezonie. Prosta konstrukcja – roweru nie poddajemy żadnym modyfikacjom, ewentualnie zmieniamy oponę na taką która obsłuży trenażer rowerowy lepiej od zwykłej, na której jeździmy. Tylne koło montujemy w ścisku, od dołu dokręcamy rolkę oporową, która jest regulowana mechanicznie lub elektronicznie za pomocą manetki lub przekaźnika. Rolka obracając się porusza dwa magnesy, które symulują opór zbliżając się lub oddalając od siebie. 

trenażer rowerowy umożliwia trening na rowerze w domu

Jest to najpopularniejszy model trenażera z racji prostoty budowy i montażu, łatwy w serwisowaniu i trudny do zepsucia. Odpowiedni model będzie dobrze izolowany od podłoża i nie będzie generować dużego hałasu – idealny do mieszkań wielorodzinnych czy bloków. Genialnym wyborem w tej kategorii będzie Elite Novo Force 8. Trenażery Elite należą do światowej czołówki asortymentu tego typu. 

W szerokiej gamie producent posiada także proste modele magnetyczne – takie jak właśnie Novo Force 8. Ma bardzo stabilną podstawę, szeroką, wygodną ramę z świetnie pomyślanymi zaciskami tylnej osi. Dobrze dopasowano silnik z kołem zamachowym – potrafi stworzyć naprawdę duży opór, a jest przy tym cichy. Zawdzięcza to rolce z materiału o nazwie elastogel – jest o wiele cichsza od klasycznych metalowych modeli oraz ulega mniejszemu zużyciu. Rama jest stabilna i masywna, rower – każdy w rozmiarze kół od 24 do 29 – będzie trzymany mocno i solidnie. Cena – 640zł – sprawia że jest to też jeden z tańszych sposobów na zimowe trenowanie w domu. 

Trenażer rolkowy – mistrz kompaktowego wymiaru

Modele rolkowe są świetnym pomysłem dla przestrzeni, w której już rower jest dużym kompromisem. Trenażer rowerowy tego typu nie wymaga od nas kompletnie żadnej ingerencji względem roweru – urządzenie posiada trzy rolki. Dwie podtrzymują tylne koło, a poprzez odpowiednią transmisję przednia także się obraca. Trenażer rowerowy tego typu świetnie symuluje naturalny model jazdy, z racji zmuszania cyklisty do prowadzenia ruchu w ten sam sposób. 

Lepsze modele, jak np. Elite Nero (cena około 2900zł) posiadają już koło zamachowe, przez co jeszcze lepiej udają prawdziwą jazdę, mają też pełny interakcyjny interfejs gotowy do pracy z wszelkimi urządzeniami peryferyjnymi. Przy czym kompletnie nie tracą zalet małych wymiarów. 

Trenażer interaktywny – wyższa szkoła jazdy

Interaktywne modele najlepiej omówić na przykładzie trenażerów Elite Suito-T oraz Elite Direto XR-T. Są to urządzenia wysokiej klasy, symulujące rzeczywiste warunki w sposób bardzo sugestywny, przez co najlepiej nadają się do długich treningów i dla wymagających rowerzystów. Praca na nich pozwala zachować ciągłość nawyków na rowerze, utrzymać mięśnie w najlepszej kondycji. Są relatywnie drogie – Suito kosztuje 2600zł, a Direto – ponad 3000 zł, ale w pełni oddają ducha prawdziwej jazdy. Ich montaż jest najbardziej skomplikowany – są tak naprawdę dodatkiem do tylnej osi, którą zastępują wraz z kasetą. 

trenażer rowerowy elektromagnetyczny marki elite

Direto posługuje się tak samo oporem magnetycznym jak omawiany Novo Force 8, ale opór jest tu sterowany w pełni elektronicznie. Urządzenie ma też czujniki ANT+, łączy się przez protokoły Bluetooth z każdym smartfonem czy komputerem, a pracując z odpowiednią aplikacją potrafi zabrać nas na przykład na alpejską drogę, gdzie będziemy ścigać się sami ze sobą (np. z symulacją własnego rekordu) czy w większej grupie. Aplikacje takie jak Zwift, Bikevo, Kinomap, Sufferfest – Direto i Suito potrafią je w pełni obsługiwać, a dzięki opcjonalnym dodatkom generują także rejestr mocy, kadencji i prędkości. Mamy więc w pełni interaktywną, dojrzałą i świetną platformę która pozwala nam na nieustanny rozwój i poprawę osiągów – także w zimie. 

Trenażer rowerowy – jazda w miejscu, choć do przodu. 

Trenażery Elite jakie omówiliśmy, pozwalają w pełni cieszyć się treningiem rowerowym niezależnie od pory roku i posiadanego miejsca. Jeśli z jakichkolwiek względów nie możemy pozwolić sobie na wyskok za miasto na mało uczęszczoną drogę z kilkoma pagórkami – trenażer świetnie pomoże nam uzyskać podobny efekt zadowolenia i radości z jazdy. Przy tym pozwala zachować nam większość nawyków, jest bezpieczny i utrzymuje nas w dobrej kondycji ruchowej. Zakup może być jednorazowo drogi, ale dobry trenażer sprawi się przy kilkuowerach i pozwala trenować na wielu z nich.