Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?

Rękawiczki rowerowe na zimę to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego kolarza, który na okres jesienno – zimowy nie zamierza odstawiać roweru do piwnicy czy garażu. Ten, kto chociaż raz z odkrytymi dłońmi wybrał się nawet na krótką przejażdżkę po mrozie, wie dlaczego ta część garderoby jest tak istotna. Nie ma znaczenia czy chodzi o długi trening na szosie, rowerową wycieczkę do lasu czy dojazd jednośladem do pracy. Zadbanie o odpowiedni komfort cieplny dłoni to absolutna podstawa podczas jazdy na rowerze zimą. Z tego powodu warto zastanowić się, dlaczego odpowiednio dobrane rękawiczki rowerowe na zimę są takie ważne…

Rękawiczki zimowe na rower – dlaczego są takie ważne?

 Powszechnie wiadomo, że w okresie jesienno-zimowym temperatura otoczenia znacznie spada. Wystawieni jesteśmy wówczas nie tylko na podmuchy mroźnego wiatru, gdzie odczucie chłodu spotęgowane jest podczas jazdy, ale również na opady atmosferyczne, które w połączeniu z niską temperaturą dosłownie w ciągu kilku minut potrafią wychłodzić nieprzygotowanego na tę okoliczność kolarza. Ochrona dłoni w takim wypadku ma kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie one podczas jazdy na rowerze, odpowiadają za naszą zdolność panowania nad jednośladem.

Dobre rękawiczki rowerowe na zimę, mają spełniać kilka funkcji jednocześnie. Po pierwsze mają ochronić nasze dłonie przed zimnem, ponieważ są wyjątkowo narażone na odmrożenia. Ponadto muszą zapewnić odpowiedni komfort cieplny, odprowadzając nadmiar wilgoci na zewnątrz. Muszą również chociaż częściowo osłonić nasze dłonie przed opadami deszczu czy śniegu.

rękawiczki rowerowe na zimę z elementami odblaskowymi

Kolejną ważną kwestią, jest zapewnienie pewnego chwytu. Dobrej jakości rękawiczki rowerowe na zimę powinny pozwolić na pewne prowadzenie jednośladu. Ręka nie może się ślizgać na gripach, jak również musimy mieć swobodny dostęp do klamek hamulca czy dźwigni zmiany przerzutek.

Jest jeszcze jedna funkcja którą spełniają rękawiczki rowerowe na zimę, a nie wspomina o niej żaden z producentów. Ma to związek z warunkami, jakie możemy spotkać na drodze jeżdżąc na rowerze po liściach, śniegu czy lodzie. Chodzi o moment, w którym tracimy panowanie nad maszyną i lądujemy na ziemi. Chyba każdy kto choć raz spróbował jazdy w ujemnych temperaturach, miał „przyjemność” wpadnięcia w niekontrolowany poślizg. Każda historia zazwyczaj kończy się tak samo – spektakularna wywrotka, nierzadko zakończona długim „szlifem”. W zależności od tego po jakiej poruszamy się nawierzchni, rękawiczki rowerowe na zimę uchronią nasze dłonie przed otarciami, jak również zamoczeniem kończyn, o ile właśnie wpadliśmy w kałużę lub błoto pośniegowe. Jest to jedna z tych funkcji, którą nad wyraz cenią sobie kolarze, którzy lubią poszaleć zimą na śniegu 🙂

Rękawice zimowe na rower – technologie

To jak dobre są rękawiczki rowerowe na zimę jest ściśle związane z technologiami, jakie zostały wykorzystane przy ich produkcji. Producenci prześcigają się w dążeniu do ulepszenia swoich produktów, udoskonalając kolejne modele autorskimi rozwiązaniami. Nazewnictwo jakie jest przy tym nadawane, jest ściśle związane z daną marką. Najważniejsze natomiast, aby decydując się na zakup rękawiczek rowerowych na zimę, być świadomym, że zastosowane technologie nie są jedynie chwytem marketingowym. Są to udogodnienia, które w realny sposób wpływają na komfort użytkowania produktu. Poza tym, że duże znaczenie ma jakość materiałów z jakiego zostały uszyte, rękawiczki rowerowe na zimę powinny mieć membranę wiatroszczelną. Ma ona za zadanie ochronić nasze dłonie, a zwłaszcza palce, przed przenikliwie mroźnym wiatrem, który podczas jazdy na rowerze jest zwielokrotniony. Nie bez znaczenie jest tu również fakt, że podczas jazdy w zasadzie nie poruszamy palcami u rąk, tym samym nie powodując ich rozgrzania.

rękawiczki rowerowe na zimę dla kolarzy

Kolejną ważną kwestią przy produkcji rękawiczek rowerowych na zimę,  jest zastosowanie przez producentów takich materiałów, które chroniąc nasze dłonie przed opadami atmosferycznymi, jednocześnie odprowadzają nadmiar nadmiar wilgoci na zewnątrz. To aby deszcz czy śnieg nie dostał się do wnętrza rękawic to jedno, ale skuteczne wydalenie nadmiaru potu jest również bardzo istotne. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy podczas jazdy w niskich temperaturach, nasze dłonie będą mokre – zimowa wycieczka w takich warunkach bardzo szybko może skończyć się odmrożeniem.

Kolejne technologie, które stosowane są przy produkcji rękawiczek rowerowych na zimę, odpowiadają za komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Wszelkiego rodzaju wkładki żelowe zapewniające mocny i stabilny chwyt, czy odblaskowe wstawki w znaczący sposób zwiększają bezpieczeństwo użytkownika na drodze. Te z pozoru niewielkie wszywki, podczas sygnalizowania dłonią kierunku jazdy, mogą uchronić rowerzystów przed niebezpieczeństwem związanym z jazdą po zmroku.

Będąc świadomym wielu opcji, jakie oferują nam poszczególni producenci, jakie rękawiczki rowerowe na zimę powinniśmy wybrać?

Rękawice ocieplane na rower na jakie w naszej ocenie warto zwrócić uwagę to model Shimano Windstopper. Są to rękawiczki zimowe na rower wykonane z Softshella, który w połączeniu z membraną WindStopper zapewnia doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Zostały zaprojektowane w ten sposób, aby utrzymać ciepło w temperaturze sięgającej do -5 C°. Dodatkowo zostały wyposażone w długi mankiet, oraz elementy odblaskowe, które zwiększają komfort oraz poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania. Ciekawym i zarazem praktycznym rozwiązaniem, jest naniesienie na palec wskazujący warstwy, która pozwala na obsługę ekranów dotykowych.

Shimano Windstopper to rękawice zimowe na rower przeznaczone zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, które doskonale sprawdzą się w podczas długich i mroźnych przejażdżek.

rękawiczki zimowe castelli

Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?

Rękawiczki rowerowe na zimę powinny przede wszystkim być dostosowane do naszych potrzeb. Przed zakupem powinniśmy określić zakres temperaturowy w jakim mamy zamiar jeździć, oraz warunki pogodowe na jakie chcielibyśmy być przygotowani. Czym innym będzie jazda w niskiej, ale nadal dodatniej temperaturze, a zupełnie czego innego powinniśmy oczekiwać od rękawic ocieplanych na rower, w których mamy zamiar jeździć w mroźne zimowe dni. Przy wyborze właściwego modelu najrozsądniej wówczas kierować się zakresem temperatur jaki podaje producent. Nie będziemy wówczas mieli wątpliwości, czy dane rękawiczki nadają się do jazdy w zakładanych przez nas warunkach.

Zwróćmy również uwagę, czy kształt rękawiczek rowerowych na zimę np. ilość palców czy długość mankietów pozwoli w komfortowy i bezpieczny sposób korzystać z roweru. Jedno jest pewne – na rękawiczkach rowerowych na zimę nie ma co oszczędzać, a zakup konkretnego modelu należy traktować jako inwestycję w swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo.