Koszulka kolarska na lato – jak wybrać odpowiednią?

Koszulka kolarska to jeden z podstawowych elementów odzieży każdego fana kolarstwa. Dobrze dobrana nie tylko gwarantuje duży komfort jazdy, ale może także wpłynąć na osiąganie lepszych wyników oraz zwiększenie bezpieczeństwa używającego jej rowerzysty poprzez umiejętne zastosowanie elementów odblaskowych. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją odzieży rowerowej. Za przykład posłużyć mogą między innymi marki takie jak Castelli, czy Rogelli. Są to uznane firmy, które używają wysokiej jakości materiałów. Posiadają wiele modeli i rozmiarów koszulek, a przy tym stosują także autorskie technologie, które znacznie zwiększają komfort użytkowania.

W ofercie tych firm znajdziemy różne warianty koszulek kolarskich, dzięki czemu niezależnie od tego, czy interesuje nas koszulka kolarska z krótkim rękawem, czy może koszulka kolarska z długim rękawem, w asortymencie obu marek na pewno figurują pozycje, które będą dla nas adekwatne. Na wyjątkowo upalne dni znajdzie się tam również koszulka kolarska bez rękawów, co na pewno ucieszy entuzjastów jazdy z odkrytymi ramionami. W tym miejscu dochodzimy do jednego z kryteriów wyboru, czyli kroju. Nie da się zaprzeczyć, że najpopularniejszą wersją na lato jest wariant z krótkim rękawkiem, co łatwo zauważyć, oglądając wszelkiego rodzaju zawody.

Sam również polecałbym wybór właśnie tego wariantu nawet na bardzo gorące dni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dobra koszulka kolarska wyprodukowana jest z materiałów oddychających i zapewniających dobrą wentylację. W efekcie gwarantuje taki sam, jeśli nie lepszy, komfort termiczny, co wersja pozbawiona rękawów, a przy tym chroni ramiona przed oparzeniami związanymi z długotrwałym wystawieniem na działanie szkodliwych promieni UV.

koszulka kolarska z długim rekawem

Możemy także wybierać między koszulkami wkładanymi przez głowę, a zapinanymi na zamek, jednak w tym wypadku wybór jest kwestią subiektywną i zależy wyłącznie od naszych własnych preferencji. Niewątpliwą zaletą zamka jest jednak łatwość zakładania i zdejmowania. Skoro wybór kroju mamy za sobą, w dalszej części artykułu opiszę na co, jeszcze warto zwrócić uwagę, aby koszulka kolarska, którą kupisz, spełniła twoje oczekiwania oraz opiszę po jednym modelu atrakcyjnych cenowo i cechujących się wysoką jakością koszulek rowerowych z firm Castelli oraz Rogelli, na które warto zwrócić uwagę.

Koszulka kolarska, a jej właściwości

Jeżeli zainteresuje nas konkretna koszulka kolarska, warto zwrócić uwagę na to, jakie właściwości posiada oraz jakie technologie wykorzystano przy jej produkcji. Są bowiem modele, które dzięki doskonałej aerodynamice uzyskanej dzięki badaniom i testom w laboratoriach i tunelach aerodynamicznych, pozwalają oszczędzić nieco energii, co na pewno przyda się na profesjonalnych zawodach. Producenci stosują również specjalne materiały, które cechują się doskonałą oddychalnością, przez co zapobiegają przegrzewaniu organizmu w trakcie intensywnego wysiłku i gromadzeniu się wilgoci pod koszulką, co z kolei mogłoby doprowadzić do otarć. Niektóre z materiałów wyposażone są też w technologie, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV. Koszulka kolarska wykonana przy użyciu takiego materiału chroni nasze zdrowie.

Skoro o ochronie mowa, warto także zwrócić uwagę, aby nasza odzież posiadała elementy odblaskowe. W znaczący sposób zwiększają one widoczność na drodze, szczególnie po zmroku, co bezpośrednio przekłada się na poprawę naszego bezpieczeństwa. Bardzo istotne są również technologie, które zapobiegają przesuwaniu się koszulki w trakcie jazdy. Zazwyczaj są to silikonowe paski stosowane w spodniej części, które sprawiają, że koszulka kolarska pozostaje na swoim miejscu. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, czy interesująca nas koszulka kolarska wykonana została z materiału, który dopasowuje się do ciała. Dobre dopasowanie polepsza aerodynamikę, a przy tym znacząco zwiększa komfort jazdy. Istotne są też płaskie szwy, które eliminują ryzyko otarć.

Dla wielu osób ważna jest również kwestia przewożenia rzeczy osobistych. Nie zaszkodzi zatem sprawdzić, czy wybrana przez nas koszulka kolarska posiada kieszenie. Warto, aby wyposażona była w jedną kieszonkę zapinaną na zamek, co pozwoli nam przewieźć kartę płatniczą lub klucze bez obaw o ich zgubienie na trasie. Przejdźmy teraz do przykładowych modeli koszulek, które są warte uwagi.

Koszulka kolarska Rogelli Combattivo

Pierwszym z modeli, które zdecydowałem się opisać, jest koszulka kolarska Rogelli Combattivo. Jest to koszulka z krótkim rękawem, zapinana na zamek błyskawiczny na całej długości. Jak wspominałem wcześniej, pozytywnie wpływa to na wygodę użytkowania. Wykonano ją z materiałów, które doskonale przepuszczają powietrze, co pozwoli zachować komfort termiczny, nawet przy intensywnym wysiłku. Zastosowano w niej także płaskie szwy, które redukują ryzyko powstawania otarć, a w rękawach oraz na bocznych panelach wykorzystano siateczkę Mesh, która zapewnia doskonałą wentylację. Koszulka kolarska Rogelli Combattivo wyposażona została też w trzy kieszenie ulokowane w tylnej części, a na ich powierzchni zastosowano odblaski, które ostrzegą jadących za nami kierowców o naszej obecności na drodze. W tym modelu wykorzystano też antypoślizgowe paski. Znajdują się one w pasie oraz na rękawach, a więc w miejscach, w których w trakcie jazdy na rowerze występuje najwięcej ruchu, przez co są najbardziej narażone na przesuwanie się. To doskonały wybór dla osób, które interesuje koszulka kolarska o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny.

koszulak kolarska rogelli

 

Koszulka kolarska Castelli Italia 20

Kolejną propozycją, którą warto rozważyć, jest koszulka kolarska Castelli Italia 20. Na ogromną uwagę zasługuje zastosowany przy jej produkcji materiał. Jest to wełniana tkanina Poly, która cechuje się wyjątkowo niską wagą, w niczym nieustępującą materiałom syntetycznym. Posiada także doskonałe właściwości odprowadzania wilgoci, co jest szczególnie ważne przy intensywnym wysiłku, kiedy ciało obficie się poci. Dzięki połączeniu poliestru i wełny wyprodukowano koszulkę idealną nawet na mocne, liczące ponad 30C upały. Podobnie jak opisywany przeze mnie wyżej model koszulki Rogelli, koszulka kolarska Castelli Italia 20 również zapinana jest na całej długości na zamek błyskawiczny. Na tylnym panelu znajduje się trzykomorowa kieszeń, która znacznie ułatwia przewożenie rzeczy osobistych, takich jak portfel, smartfon czy klucze.

koszulka kolarska castelli italia 20 prezentacja

Jak widać, na zakup koszulki kolarskiej składa się wiele czynników, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ich właściwościami, ponieważ dobrze dobrana koszulka kolarska zapewni nam doskonały komfort termiczny i wygodę, co przełoży się na jeszcze większą satysfakcję z jazdy. Jeżeli nie masz jeszcze żadnego pomysłu, zapoznaj się z podanymi przeze mnie przykładami, oba modele są dostępne w dużym sklepie rowerowym rowertour.com, więc jeżeli zdecydujesz się na którąś z nich, bez problemu dokonasz jej zakupu. Lato zbliża się wielkimi krokami, zatem wybierz najlepszą dla siebie koszulkę i ciesz się wygodą i komfortem w czasie treningów.