Rower elektryczny Haibike to propozycja dla każdego.

Haibike to marka, która od 1995 roku należy do grupy Winora, będącej obecnie największym producentem i dystrybutorem rowerów elektrycznych na rynku niemieckim. W ofercie marki znajdziemy podstawowe rowery MTB oraz bardzo szeroką ofertę wszelkiego rodzaju rowerów elektrycznych. W kategorii rowerów elektrycznych marka Haibike nie ma sobie równych na europejskim rynku. Wieloletnie doświadczenie oraz dziesiątki tysięcy opinii od użytkowników, którzy na co dzień korzystają z rowerów elektrycznych przyczyniły się do rozwoju fantastycznych maszyn, które pod wieloma względami wyprzedzają swoją konkurencję.

Czym jest rower elektryczny Haibike?

Rower elektryczny to rewelacyjny środek transportu, który umożliwia komfortowe, ekologiczne i szybkie przemieszczanie się z po mieście i poza nim. Zasięg roweru elektrycznego obecnie sięga nawet 60-70km. To i tak znacznie więcej, niż odległość jaką dziennie pokonuje typowy rowerzysta. Mogą z niego korzystać osoby starsze i niepełnosprawne. W ofercie producenta znajdziemy również modele przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Elektryk z wyglądu przypomina tradycyjny rower, który świetnie znamy. Ma ramę, dwa koła, kierownicę i siodełko. Siedzi się na nim tak samo jak na zwykłym rowerze. W zależności od umiejscowienia silnika i baterii może być mniej lub bardziej stabilny. Jedynym co różni go od zwykłego roweru jest właśnie silnik, bateria, bardziej wytrzymałe szprychy (ale tego nie odczujemy i pewnie nie zauważymy), a także mocniejsze hamulce. To wszystko przekłada się na dodatkową masę. Rower elektryczny Haibike jest o połowę lub dwukrotnie cięższy w porównaniu z tradycyjnym odpowiednikiem.

rower elektryczny haibike mtb hardtail

Jak obsługiwać rower elektryczny?

Do obsługi silnika używa się manetki/komputera umieszczonego na kierownicy. Mamy dostępne dwa typy wspomagania. Pierwszy z nich sprawia, że rower porusza się samodzielnie, a my nawet nie musimy pedałować. Drugi natomiast jedynie wspomaga nasze kręcenie i sprawia, że jazda staje się znacznie łatwiejsza. Oprócz tego często na manetce znajdziemy też trzy tryby wspomagania:

– ekonomiczny

– sportowy

– wyprawowy

Pierwszy z nich daje nam niewielkie wspomaganie, ale znacznie wydłuża dystans jaki możemy pokonać na jednym ładowaniu. Stosowany jest zazwyczaj podczas jazdy po mieście. Sportowy tryb bardzo szybko pożera baterię, ale daje niesamowitą frajdę z jazdy, mocne przyspieszenie i dużą prędkość. Trzeci tryb jest pośredni i służy do pokonywania długich dystansów w jednostajnym tempie i przy umiarkowanie dużej szybkości.

Bateria w rowerze elektrycznym

Jeszcze krótko omówimy baterie rowerowe. Bateria w rowerze może być umiejscowiona w trzech, a właściwie czterech miejscach: na bagażniku (jeśli rower go posiada), wzdłuż rury podsiodłowej, na rurze dolnej lub w jej wnętrzu. Ostatnie dwa umiejscowienia czyli na lub w rurze dolnej to najlepszy wybór. Obecnie wszystkie rowery Haibike korzystają z takiego rozwiązania. Dzięki takiemu umiejscowieniu baterii środek ciężkości roweru jest obniżony, a to wpływa na większą stabilność oraz lepsze prowadzenie roweru.

Oferta rowerów elektrycznych Haibike

Rowery elektryczne Haibike możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

Rowery MTB elektryczne,

– E-rowery trekkingowe,

– Speed Bikes

Haibike rowery elektryczne MTB

Elektryczne rowery górskie przeznaczone są dla osób, które uwielbiają szybką i dynamiczną jazdę po górach. Nie boją się szaleńczych zjazdów, a podjazdy wolałyby pokonywać jak najmniejszym nakładem sił. Zostały tak zaprojektowane, aby rowerzysta mógł zachować jak najlepszą kontrolę nad maszyną. Pojemna bateria wystarczy na kilka godzin dobrej zabawy, a wydajny silnik Boscha, Yamhamy lub TQ zapewni dodatkową moc na podjazdach. Szeroka gama rowerów elektrycznych MTB obejmuje takie dyscypliny jak: Enduro, All Mountain, Downhill, Trial, a nawet Fat Bike.

rower elektryczny haibikie z błotnikami i bagażnikiem

E-bike turystyczny

Rower elektryczny Haibike na wycieczki? Przed oczami mamy pewnie typowy trekking z błotnikami i bagażnikiem, na którym znajduje się bateria, a silnik umieszczono w ogromnej tylnej piaście. Nic bardziej mylnego. Wystarczy spojrzeć na Haibike Xduro Adventr 6.0, ale ostrzegamy, że bardzo łatwo się w nim zakochać. Trzeba się bardzo dobrze przypatrzeć, aby zauważyć, że jest to rower elektryczny. Silnik i bateria zupełnie nie rzucają się w oczy. Zostały sprytnie umieszczone w ramie roweru. Jednak oferta Haibike’a nie kończy się tylko na jednym modelu. Znajdziemy tu aż 13 rowerów trekkingowych o różnych parametrach. Za najtańszy zapłacimy poniżej 9,5 tysiąca (cena katalogowa).

Speed Bike elektryczny

Służy przede wszystkim do poruszania się po miejskiej dżungli. Dojazdy do pracy, szkoły, na uczelnię lub zakupy, lawirowanie pomiędzy stojącymi w korkach samochodami lub szybka jazda po pustych ulicach – do tego została stworzona ta linia rowerów. Mocny silnik i pojemna bateria sprawią, że bez trudu będziemy mogli poruszać po mieście przez cały dzień. Maksymalna prędkość tych rowerów wynosi aż 45km/h!

rower elektryczny haibike mtb w terenie górskim

Haibike rowery elektryczne to oferta ponad 70 modeli, które spełnią oczekiwania każdego miłośnika jazdy na dwóch kółkach wspomaganych silnikiem elektrycznym. Badania pokazują, że w Niemczech już prawie 1/3 sprzedawanych rowerów to elektryki. W Polsce wciąż są dość drogie i znacznie mniej popularne, ale w ciągu kilku następnych lat ta sytuacja z pewnością się zmieni, a na drogach będziemy obserwować znacznie więcej rowerów elektrycznych. Zapewne większość z nich to będą rowery marki Haibike.