Sklep rowerowy online
Sklep rowerowy to jedno z moich ulubionych miejsc na świecie. Na wyciągnięcie ręki, czy też karty płatniczej stoją piękne i lekkie rowery szosowe, przyciągające wzrok górale, wytrzymałe trekkingi, zwinne BMX’y i wiele innych. Do tego wszelkiego rodzaju części rowerowe, akcesoria do rowerów i odzież na każdą porę roku. Jeśli dołożymy jeszcze przyjemną obsługę i fachowy serwis to czego więcej potrzeba do szczęścia? Może filiżanki kawy? To byłby idealne miejsce, które znaleźć można równie łatwo co legendarny Złoty Pociąg. Dlaczego? Ponieważ oferta sklepów stacjonarnych jest zazwyczaj bardzo mocno ograniczona, ceny asortymentu są znacznie wyższe, niż w sklepie Internetowym, a obsługa mimo szczerych chęci nie zawsze zna się na asortymencie i potrzebach klienta.
Sklep rowerowy online – jakie ma zalety?
Od kilku lat staram się robić zakupy online. Najbardziej lubię polskie sklepy, z polskim kapitałem takie jak np. bydgoski Rowertour.com. Może to być jakikolwiek inny sklep, ale żeby było łatwiej to właśnie na tym przykładzie przedstawię moje obserwacje i wnioski dotyczące zakupów rowerowych w Internecie i w sklepie stacjonarnym. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego sklep stacjonarny ma tak wysokie marże na rowery, części i akcesoria, które w Internecie kosztują czasem nawet 20-30% mniej? Odpowiedź jest całkiem oczywista. Wynajęcie powierzchni na sklep rowerowy i serwis z prawdziwego zdarzenia, który będzie się znajdował w jakimś popularnym miejscu to nie są małe koszty, na które trzeba zarobić podnosząc marże. Sklep Internetowy może znajdować się praktycznie gdziekolwiek, chociaż pamiętać trzeba, że tam też pracują ludzie i muszą jakoś dojechać, a z własnego doświadczenia wiem, że są to często osoby z naprawdę fajną wiedzą rowerową, które pewnie nie tak łatwo znaleźć w małej miejscowości, gdzieś na końcu Polski.
Internetowy sklep rowerowy zawsze dobrze zaopatrzony
Internetowy sklep rowerowy posiada też inne zalety. Jedną z nich jest mnogość oferty, którą ciężko byłoby pomieścić w sklepie stacjonarnym. Tutaj znowu chodzi o wynajęcie powierzchni. Dla części osób może to być zaskoczeniem, ale wszystkie największe sklepy rowerowe mają część asortymentu na własnym magazynie, a całą resztę sprowadzają na życzenie klienta, od dystrybutora. Tak działa mnóstwo sklepów internetowych, nie tylko w branży rowerowej, więc na takie zachowanie nie ma co się oburzać. Cieszmy się raczej z tego, że możemy zamówić np. uszczelkę do nietypowego amortyzatora, który przestał być produkowany 10 lat temu.
Jak już wspomniałem sklep z częściami rowerowymi, w którym najczęściej robię zakupy to rowertour.com. Dlaczego właśnie tam? Trafiłem w zasadzie z przypadku, szukając kilku akcesoriów rowerowych. A dlaczego powracam do tego sklepu? Łatwo mi się odnaleźć na stronie. Mają bardzo intuicyjną wyszukiwarkę, która podpowiada szukane frazy oraz rewelacyjne filtry, które zawężają listę produktów jedynie tych, których faktycznie szukam. W razie wątpliwości można się skontaktować z nimi mailowo i dopytać. Rozmawiając mailowo odniosłem wrażenie, że ci pracownicy też jeżdżą na rowerach, bo wiele opinii o danym produkcie wynikało z ich własnego doświadczenia. Ceny są natomiast na bardzo zadowalającym poziomie.
Sklep z rowerami
A co z rowerami? Czy tutaj także przewagę ma sklep internetowy nad stacjonarnym? Trudno jednoznacznie powiedzieć, bo jednak w sklepie internetowym ciężko przymierzyć się do roweru i zdecydować, czy dany model będzie dla nas odpowiedni. Z drugiej jednak strony każdy zaawansowany kolarz czy rowerzysta przyzna, że nie da się wyczuć roweru jeżdżąc nim 2 minuty dookoła sklepu, a z kolei niedzielny rowerzysta i tak nie wie na co zwrócić uwagę podczas jazdy testowej. Dodając do tego ograniczoną ofertę sklepów stacjonarnych, które często posiadają jedną albo dwie marki rowerów można uznać, że w tym przypadku mamy remis.
Internetowy klep rowerowy to dla mnie przede wszystkim wygoda. Nie musze nigdzie wychodzić, siedzę we własnym fotelu, wchodzę i zamawiam o każdej porze dnia i nocy. Błyskawiczny przelew i pozostaje jedynie czekać na dostawę. No i właśnie to jest ten problem. Przejdźmy do minusów.
Minusy internetowego sklepu rowerowego
Są zasadniczo dwa: nie można dotknąć danego przedmiotu, przymierzyć ubrania lub usiąść na rowerze oraz jak już się zamówi w Internecie to trzeba czekać na kuriera. Zwykle nie dłużej niż 1-2 dni, ale ja jestem kąpany w gorącej wodzie i nowe części rowerowe chciałbym mieć już od razu u siebie. Już je zamontować i cieszyć się z ich użytkowania. Tak łatwo nie jest, ale te kilka dni da się jakoś wytrzymać.
Sklep rowerowy internetowy czy stacjonarny?
Ja zdecydowanie wybieram ten pierwszy. Chyba, że muszę coś mieć na już. Nie na jutro, ale na dziś. Wtedy jadę do lokalnego sklepu rowerowego i modlę się, aby posiadali poszukiwaną przeze mnie część na stanie.
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…