Stery rowerowe – co to jest?

W kontekście budowy rowerów często pojawiają się takie elementy, których nie potrafimy zidentyfikować. Jednym z nich są stery rowerowe. Ma je każdy rower, ale niedoświadczonemu w tej dziedzinie trudno będzie je wskazać. Czym są stery i jakie są ich rodzaje?

Stery rowerowe, które w języku angielskim mają nazwę headset, są elementem odpowiadającym za działanie kierownicy. Mają postać niewielkiego „grzybka”, który montowany jest na w miejscu łączenia się rury sterowej widelca lub amortyzatora oraz główki ramy.

Głównym elementem sterów są łożyska, które pozwalają na przeniesienie nacisku rąk rowerzysty podczas jazdy na kierownicę oraz na koło. W starszych rowerach stosowano proste stery, ale obecnie stosuje się już bardziej zaawansowane modele niedające takich luzów jak te starsze.

Stery rowerowe klasyczne

To tanie i proste stery rowerowe. Główne ich wady to tendencja do luzowania się w trakcie jazdy, a także bardziej złożona regulacja, która jest trudna dla początkującego użytkownika rowerów. Spotykamy je głównie w starszych rowerach miejskich czy szosowych – w nowszych modelach są już praktyczni niespotykane.

Nowoczesne stery rowerowe typu Ahead

To właśnie te stery rowerowe stosowane są obecnie najczęściej. Są przede wszystkim lżejsze od tych klasycznych i nie tendencji do powstawania luzów. Zapewniają większą sztywność i są też proste w regulacji. Nie pozwalają jednak nam na regulowanie wysokości wspornika kierownicy, ponieważ wspornik znajduje się w nich stale na tej samej wysokości. Gdy będziemy wobec tego chcieli zmienić położenie kierownicy, musimy kupić inny wspornik, czyli mostek rowerowy.

Rodzaje sterów Ahead:

  • z łożyskami kulkowymi – najtańsze
  • z łożyskami igiełkowymi
  • z łożyskami maszynowymi – najlepsze

Stery rowerowe zintegrowane i półzintegrowane

W sprzedaży znajdziemy również stery zintegrowane i półzintegrowane – są one przeznaczone do stosowania w specjalnych główkach ramy, które nie mają misek wciśniętych w ramę albo mają płytkie miski. W sterach zintegrowanych łożyska osadzane są bezpośrednio w główce ramy, natomiast w półzintegrowanych, które nazywane są też wewnętrznymi, są osadzone płytko w środku główki ramy.

Gdzie kupić stery?

Jeżeli chcemy zastosować stery rowerowe, powinniśmy wybrać te w rozmiarze i typie takim samym, jaki stosowany był dotychczas. Możemy za to zmienić je na lepszej jakości, na przykład z wyższej klasy łożyskami. Stery możemy zakupić zarówno w sklepach rowerowych stacjonarnych, jak i możemy także wybrać te internetowe. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych.