Grupa Shimano XT – kiedy warto ją kupić?

Shimano to chyba najbardziej popularna firma zajmując się produkcją i sprzedażą części rowerowych. Części Shimano stosowane są zarówno do tanich rowerów budżetowych, jak i do tych bardziej zaawansowanych, używanych przez zawodników w Mistrzostwach Świata. Do wyboru mamy wobec tego szeroką gamę różnych grup części, a wśród nich jedną z lepiej rozpoznawalnych jest Shimano XT. Co warto o niej wiedzieć i kiedy warto zdecydować się na jej kupno?

Od osprzętu rowerowego zależy, jak będzie nam się jeździło na rowerze. Czy będziemy mogli łatwiej poradzić sobie w trudnym terenie? Czy z łatwością pokonamy długie i płaskie odcinki? Jak często będziemy musieli wymieniać elementy na nowe? Czy będą one bardziej narażone na uszkodzenia? Jaka będzie ich waga, a tym samym cała waga roweru? Obecnie jest w czym przebierać, dlatego każdy będzie mógł znaleźć dla siebie coś interesującego w swoim zasięgu finansowym.

Czym jest Shimano XT?

Gdy poszukujemy wyższej klasy osprzętu, warto sprawdzić modele oznaczane jako Shimano XT lub też Shimano Deore XT. Obecnie jest to już kultowa grupa osprzętu, która wybierana jest przez bardziej zaawansowanych rowerzystów. Grupa XT jest dedykowana do użycia w rowerach górskich oraz w rowerach trekkingowych.

Jeżeli uszeregowalibyśmy po kolei grupy oferowane przez Shimano dla rowerów MTB i trekkingowych, uzyskamy taki wynik – od najniższej to Tourney, Altus/Acera, Alivio, Deore, LX/SLX, XT oraz XTR – jest to najwyższa, profesjonalna grupa górska dla zawodowców.

Grupa Shimano XT to:

  • korba
  • przerzutki
  • manetki
  • kaseta
  • łańcuch
  • koła
  • piasty

Jeżeli poszukujemy wyższej klasy roweru górskiego, w takim przypadku znajdziemy wiele modeli na XT, ale także czasami grupy są ze sobą mieszane. Gdy chodzi o koszty zakupienia wszystkich elementów z grupy, musimy przygotować się na wydatek rzędu 1 600 – 3 000 złotych, dlatego nie jest to mało.

Kiedy warto zakupić grupę XT?

Przede wszystkim to dobry wybór dla osób, które jeżdżą na rowerze często i oczekują wysokiej precyzji, wydajności oraz efektywności od napędu. Grupa XT jest chętnie wybierana przez osoby doceniające najwyższą jakość, którym zależy na przyjemności płynącej z jazdy nawet w ekstremalnych warunkach. Wprawdzie cena nie jest niska, ale za to elementy z tej właśnie grupy będą mogły spełnić nasze oczekiwania w pełni, a nawet je przewyższy.

Podsumowując, Shimano XT to świetny wybór dla rowerzystów oczekujących najwyższej jakości. Przesiadając się na tę grupę z niższej na pewno zauważymy kolosalną różnicę w jeździe!