Narzędzia rowerowe i akcesoria, które warto mieć.

Wprawdzie zawsze wtedy, gdy będziemy potrzebowali pomocy z wymianą części lub dokręceniem czegoś w rowerze, możemy udać się do serwisu, ale i tak warto zakupić podstawowy zestaw akcesoriów i narzędzi rowerowych. W sklepach czeka wiele modeli tych dodatków. Na co powinniśmy się zdecydować? Niezależnie od tego, jaki masz rower, warto zaopatrzyć się w narzędzi. Przyda się nie tylko w trakcie długich wypraw, ale również tych krótszych, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć. Niespodziewanej awarii w końcu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Do dyspozycji mamy różne narzędzia rowerowe oraz akcesoria, które warto ze sobą mieć. Podpowiadamy, co się przyda!

1. Zapasowa dętka

To jedna z podstawowych rzeczy, które powinniśmy zabierać ze sobą na rower. Dzięki niej możemy podróżować na dwóch kółkach bez obawy, że będziemy uziemieni wtedy, gdy dętka ulegnie przebiciu. Gdy jeździmy na stosunkowo niewielkie dystanse, jedna dętka wystarczy, ale wtedy, gdy wybieramy się dalej, warto mieć ze sobą dwie.

2. Pompka rowerowa

To także niezbędne akcesorium rowerowe. Oczywiście, jeżeli jeździmy w mieście, możemy bez problemu pożyczyć pompkę od innego rowerzysty, albo udać się na stację benzynową z kompresorem, ale nie zawsze mamy taką możliwość. W sprzedaży możemy znaleźć kompaktowe i bardzo lekkie pompki rowerowe ręczne, które możemy zamontować na ramie lub zabrać do plecaka czy sakwy.

3. Multitool

To zestaw narzędzi, który swoim wyglądem przypomina scyzoryk. W sprzedaży możemy znaleźć specjalne narzędzia rowerowe tego rodzaju, które zawierają najpotrzebniejsze elementy. Multitool pozwala nam na odkręcanie zwykłych śrub, śrub krzyżakowych, imbusów, śrub typu torx. Niektóre modele mają też skuwacze do łańcucha, klucze do szprych, kombinerki.

4. Łyżki do opon

W celu zdjęcia opony z koła możemy zastosować specjalne łyżki. Zwykle najłatwiej z obręczy schodzą opony zwijane, natomiast bardziej musimy namęczyć się z tymi drutowymi. Oprócz zdjęcia opony musimy też ją założyć. Wtedy pomogą nam dwie lub trzy lekkie, plastikowe łyżki do opon.

5. Zestawy narzędzi do użytku w domu

Możemy też zakupić narzędzia rowerowe przeznaczone do użytku w domu, dzięki którym będziemy mogli łatwiej serwisować swój rower w danym zakresie. Będą one wygodniejsze w stosowaniu niż narzędzia z multitoola. Warto zakupić klucze imbusowe oraz torx, gdy takie są potrzebne do naszego roweru, śrubokręty płaskie i krzyżakowe w różnych wielkościach, kombinerki, obcinacz, klucze oczkowe i płaskie, narzędzia do łańcucha – miernik oraz skuwacz, ponadto przydają się smary i oleje oraz pompka podłogowa.