Opona zwijana czy drutowa – sprawdź którą wybrać?

W sklepach możemy znaleźć obecnie różne rodzaje opon rowerowych. Różnią się pomiędzy sobą szerokością, zastosowanymi mieszankami gumy, bieżnikiem. Gdy jednak będziemy chcieli kupić oponę, jednym z głównych pytań, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć, jest jej rodzaj – opona zwijana czy drutowa?
Czym jednak różnią się pomiędzy sobą opony zwijane od drutowych? Jeśli nie masz pojęcia, co wybrać, w takim przypadku warto zapoznać się z zaletami oraz wadami każdej z tych konstrukcji. Główna różnica dotyczy rantu opony. W oponach drutowych stosuje się w rancie specjalny stalowy drut, z kolei w oponach zwijanych włókna kewlarowe. Konstrukcja opony wpływa na jej wagę, stabilność, trwałość oraz wytrzymałość, aby wspomnieć tylko o kilku parametrach.

Aktualnie najczęściej stosuje się opony rowerowe zwijane, które w porównaniu do drutowych mają także szereg dodatkowych zalet. Nie oznacza to jednak, że opony drutowe nie są dostępne w sprzedaży. Stosowane są również przez zawodowych rowerzystów – przykładem jest tutaj opona Continental Race King, która została opracowana z myślą o użyciu w zawodach, w tym w Cross-Country lub maratonach.

Najważniejsze zalety opon zwijanych:

  • niska waga – dzięki temu opona nie podwyższa nadmiernie ciężaru roweru
  • szybsze nabieranie prędkości – dzięki niskiej wadze opon rower może się szybciej rozpędzić
  • łatwy transport – oponę możemy zwinąć i schować do torby, ponieważ zajmuje ona bardzo mało miejsca
  • brak ryzyka korozji drutu – wówczas może dojść do zniszczenia opony poprzez popękanie warstwy gumy okalającej rant
  • brak ryzyka skrzywienia opony – drut w trakcie użytkowania roweru może się skrzywić, natomiast włókna kewlarowe w oponie zwijanej są bardzo elastyczne i nie odkształcają się

Jak widać, opona zwijana ma szereg zalet. Musimy jednak pamiętać o tym, że ma też wady. Przede wszystkim musimy wskazać tutaj na cenę, która może być nawet o połowę wyższa od opon z drutami. Ponadto opona zwijana jest bardziej wrażliwa na zbyt niskie ciśnienie oraz może zsuwać się z koła, ale ryzyko to jest nieznacznie większe.

Opony rowerowe – drutowa czy zwijana? Podsumowanie

Wobec tego najlepszym wyborem będzie opona zwijana – aktualnie tego rodzaju opony stosuje większość producentów rowerowych. Jednak wtedy, gdy zależy nam na większej sztywności oraz wytrzymałości, możemy zdecydować się na opony drutowe. Najczęściej jednak są one stosowane tylko na określone okazje, na przykład na maratony czy zawody, a potem zmieniane są na opony zwijane.

Opony możemy zakupić obecnie zarówno w stacjonarnych, jak i w internetowych sklepach rowerowych.