Buty gravelowe – wyczekiwane i wysłuchane

Gravel przeżywa lawinowo rosnącą popularność. I bardzo to cieszy, bo stał się trendem o niezwykłej sile oddziaływania, która w rowerową pasję wciąga coraz to nowych adeptów. Okazuje się, że można stworzyć rower który pogodzi zwaśnione pozornie strony jak MTB i szosa, da dużą uniwersalność jeżdżącym i ogrom frajdy z podróżowania. Razem z nowym rodzajem jazdy poszli producenci akcesoriów i strojów. Korzystają na nowej modzie firmy tworzące sakwy – wypuszczane są specjalne serie przygotowane do backpackingu, tworzące z rowerem kompletne, niebywale sprawne narzędzie do łapania w garść wrażeń każdego otoczenia niezależnie od trudności.

Sprawdź również


Buty gravelowe były jednak do tej pory wyczekiwaną potrzebą. Dopiero ostatni czas przyniósł na rynek sporo modeli obuwia od początku do końca przeznaczonego do gravelowej przygody. Ich obecność na rynku jeszcze bardziej wesprze tę wspaniałą, rozwijającą się gałąź rowerowej rozrywki, czyniąc ją jeszcze przyjemniejszą i jednocześnie komfortową.

buty gravelowe fizik terra x5

Dlaczego buty gravelowe są nam potrzebne?

Jak to bywa w rowerowym świecie, kompromisy nie zawsze są skuteczne. Pomimo iż wielu z nas korzysta z ich dobroczynnej aury, nie każdemu uśmiechałoby się stosowanie butów szosowych w terenie i butów MTB podczas treningu na kolarzówce. Gwałtowny rozwój nowej formy aktywności zmusił nas niejako do kompromisów, traktując je jako tymczasowe. Stąd spory odsetek jeżdżących na gravelach albo niechętnie zjeżdżał z szosy na mniej utwardzone drogi, albo z drugiej strony – Ci „terenowi” niechętnie wjeżdżali na szosę.

Buty na rower gravel musiały więc wyewoluować dokładnie tak, jak gravel sam w sobie. Połączyły terenową skuteczność ze smukłością i estetyką butów szosowych. Największą uwagę producenci przyłożyli do naturalnego rozwiązania jakim są i były buty SPD – gravel przyjął je niemal jak swoje, mając świadomość zalet jakie płyną z ich użytkowania. Obecne buty gravelowe nie są już więc kompromisem, ale skonstruowaną od podstaw, idealną platformą dla kolarza. Stając się przy tym doskonałym obuwiem uniwersalnym.

Buty do gravela – poziom i klasa

Producenci bardzo poważnie podeszli do zagadnienia stworzenia czegoś tak ważnego jak buty gravelowe. W wypadku zaawansowanych technicznie modeli za podstawę wzięto but szosowy, jednak jego bieżnik i „ogumienie” są o wiele bardziej solidne niż w wypadku pierwotnej wersji. Buty gravelowe Shimano na przykład przypominają szosowe tylko pozornie – bieżnik jest dużo głębszy i bardziej wyraźny, a jego ukształtowanie pozwala na dość swobodne manewrowanie po nieutwardzonej, grząskiej ziemi.

Oczywiście walka w terenie potrwa do pewnego poziomu, gdzie MTB będzie niezastąpiony zupełnie tak, jak w wypadku rowerów. Za to na szosie obuwie tego typu nie straci nic ze swoich właściwości – lekkie, przewiewne i solidne, da komfort pracy naszym nogom i stopom. To idealne buty na typowe wyprawy turystyczne. Chcąc stworzyć pewien kompromis od podstaw, buty gravel stały się niejako nowym, dobrym standardem.

para butów na gravel
buty gravelowe w akcji
buty gravel dla kolarzy

Jakie buty na gravela wybrać?

Shimano nie jest jedyne. Buty gravelowe stworzyło też od podstaw SIDI, kierując się podobnymi zasadami jak japońscy koledzy. Inne firmy zaczynają śmielej wchodzić w segment i wkrótce zapewne rynek się zapełni. Na pewno możemy oczekiwać dobrych butów od Meridy i XLC, które jednocześnie będą nieco tańsze od topowego, markowego rodzeństwa. Buty gravelowe Shimano serii SH-RX800 to obecnie wydatek rzędu 800zł, SIDI jest o 130 zł tańsze. Do gamy dołącza obecnie tańszy Rockrider od Decathlona (około 420zł) oraz drogi Specialized potrafiący wycenić parę obuwia na ponad 1600zł.

Pamiętajmy jednak, jeśli martwi nas rozstrzał cen, że rynek nie da sobie długo czekać i luka, jaką stworzył rower gravelowy w obuwiu zostanie szybko uzupełniona. Co za tym idzie, ceny spadną, a oferty się poszerzą. Shimano już deklaruje, że seria SH będzie też w tańszej wersji. Zatem – czekajmy na nasze buty gravelowe!

Buty gravelowe – Gravel Love

Wyspecjalizowane obuwie na rower gravel to do niedawna niespełniony sen kolarzy, którzy musieli podchodzić do kwestii kompromisowo. Obecnie mogą już wybrać markowe, dedykowane buty rowerowe do gravela i jeździć bez poczucia improwizowania. Odpowiednie obuwie to idealne przełożenie siły, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. No i przede wszystkim radość z jazdy, świadomość, że mamy kompletne i koherentne obuwie pasujące do całości pewnej filozofii i sposobu jazdy.

Rower gravelowy okazał się nową falą popularności roweru w ogóle. Buty gravelowe będą niedługo wyznacznikiem tego nowofalowego designu, podejścia, przygody i pasji. Stając się obuwiem o dużej uniwersalności i wszechstronnym zastosowaniu pozwalają na stworzenie nowego, ciekawego standardu. Przed nami nowe przygody. Przygotujemy się na nie zupełnie sprawnie, a mając nowe buty – dojedziemy aż po horyzont. W drogę!