Czyszczenie roweru z Muc-Off

Czyszczenie roweru to czynność, którą każdy kolarz powinien wykonywać przynajmniej raz na miesiąc, a szczególnie po jeździe na mokrych i błotnistych, lub mocno zapylonych trasach. Zawodowi kolarze dbają o to, aby ich rower był wyczyszczony po każdym treningu. Dzieje się tak nie bez powodu. Kurz, brud, a szczególnie błoto zalegające w układzie napędowym mogą zakłócić jego pracę, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Wiąże się to z dużymi kosztami, szczególnie jeśli sprzęt jest już, chociażby ze średniej półki.

Poza aspektem finansowym oznacza to również problemy związane z naprawą lub wymianą osprzętu, a także stratę czasu, który zamiast na treningi, czy po prostu realizację kolarskiej pasji, przepadł na oczekiwanie, aż rower zostanie naprawiony lub dojdą nowe części. Zdecydowanie nie warto przysparzać sobie takiego stresu, problemów i kosztów, skoro ich uniknięcia umożliwia czynność tak prosta, jak umycie roweru. Czyszczenie roweru z zanieczyszczeń musi być jednak wykonywane w sposób właściwy, ponieważ nieprzestrzeganie pewnych zasad może jeszcze bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Podstawowym błędem osób, które zabierają się za mycie roweru, jest zabieranie go na myjnię samochodową i mycie wysokociśnieniową myjką. Doprowadza to choćby do takich sytuacji jak przenikanie wody do piast i łożysk i wypłukiwania z nich smaru. Należy także używać odpowiednich środków. Te, które na co dzień używamy przy konserwacji samochodów, z reguły nie są przystosowane do rowerów i mogą przyczynić się na przykład do wyblaknięcia ramy. W tym artykule przybliżę Ci jak czyścić rower oraz jakich preparatów możesz używać, aby być pewnym jego właściwej pielęgnacji. Zacznijmy zatem od początku, a więc od preparatów, w które warto się zaopatrzyć, zanim zabierzecie się za czyszczenie.

czyszczenie roweru preparatami muc-off

Czym czyścić rower? Muc-Off na pomoc!

Jeżeli zastanawiasz się, czym czyścić rower, aby zapewnić mu jak najlepszą pielęgnację, jest kilka preparatów, które na pewno doskonale sprawdzą się przy tej czynności. Na sam początek zadbaj o swoje ręce! Przy czyszczeniu roweru możesz zranić się, o któryś z elementów osprzętu, a zabrudzona rana, to otwarta droga dla bakterii i zakażenia. Warto więc zabezpieczyć swoje ręce, a posłużyć do tego mogą Muc-Off Mechanic Gloves rękawiczki serwisowe, które zabezpieczą twoje dłonie, a przy tym nie będą ograniczać ruchów. Omówmy teraz poszczególne środki czyszczące Muc-Off. Czyszczenie roweru z ich pomocą to przyjemność sama w sobie. Do mycia ramy świetnie nada się Muc-Off Nano Bike Cleaner koncentrat czyszczący do rowerów. Wykorzystuje on nanotechnologię i doskonale czyści zarówno ramy stalowe i aluminiowe, jak i karbonowe. W dodatku jest bezpieczny dla środowiska, a to duży atut. Przy jego nakładaniu dobrze sprawdzi się Muc-Off Expanding Microcell skompresowana gąbka, która zajmuje mało miejsca, a przy tym dobrze rozprowadza preparaty czyszczące.

czyszczenie roweru preparatem z dozownikiem piany

Do czyszczenia łańcucha i elementów napędu z powodzeniem możesz wykorzystać preparat Muc-Off Bio Drivetrain Cleaner odtłuszczacz z atomizerem, który usuwa oleje i pozostałości wosku. Czyści nawet głębokie zakamarki łańcucha, a dołączony atomizer zapewnia łatwą i szybką aplikację. Jak sama nazwa wskazuje, jest biodegradowalny i nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. Po wyczyszczeniu roweru warto zabezpieczyć go przed ponownym przyleganiem brudu i korozją. Przecież nie po to czyścimy rower, żeby po chwili znowu był brudny. Do tego celu dobrze nada się Muc-Off Bike Protect spray, czyli specjalny preparat, który można używać na powierzchniach stalowych, aluminiowych, karbonowych i gumowych. Pozwala więc na zabezpieczenie ramy i elementów osprzętu przed ponownym zabrudzeniem. Jeśli już zaopatrzyłeś się w preparaty czyszczące i środki pielęgnujące Muc-Off, możesz teraz śmiało zabrać się za czyszczenie roweru.

Jak umyć rower – zacznij od ramy

Wiele osób zastanawia się jak umyć rower i od czego najlepiej zacząć. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy, jako pierwszą umyj ramę. Dzięki temu unikniesz skapywania zabrudzeń z górnych części ramy na wyczyszczony już łańcuch i elementy napędu. Na sam początek wypłucz ramę wodą, delikatnie, nie używając wysokiego ciśnienia. Następnie dokładnie nanieś na nią preparat czyszczący, na przykład Muc-Off Nano Bike Cleaner i odczekaj kilka minut. Przy użyciu gąbki Muc-Off Expanding Microcell przetrzyj dokładnie całą ramę, usuwając bardziej uporczywe zabrudzenia. Na koniec ponownie spłucz całość wodą.

czyszczenie roweru

Rama jest już czysta – proste, prawda? Teraz zabierzmy się za łańcuch i napęd. Możesz do tego celu użyć Muc-Off Bio Drivetrain Cleaner. Spryskaj dokładnie cały łańcuch, a także kasetę, korbę i przerzutki. Odczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj uporczywy brud przy użyciu specjalnej szczotki, pędzla lub szczoteczki do zębów. Kiedy już usuniesz wszystkie zabrudzenia, spłucz wszystko wodą. Po skończonym czyszczeniu koniecznie pamiętaj, aby nasmarować łańcuch i wszystkie elementy napędu! Przedtem zabezpiecz jednak wyczyszczone komponenty łącznie z ramą środkiem Muc-Off Bike Protect Spray. Zapewni to ochronę przed brudem, korozją, usunie nadmiar wilgoci i da efekt wstępnego nasmarowania.  W ten sposób przeszedłeś przez cały proces czyszczenia roweru i unikniesz jego uszkodzeń wywołanych przez zabrudzenia.

Teraz już wiesz, jak czyścić rower!

Skoro już wiesz, jak czyścić rower, pamiętaj, aby robić to najlepiej po każdej jeździe, a przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj też, że jeśli warunki były niesprzyjające, panowała duża wilgoć, lub jeździłeś po błocie, bezwzględnie trzeba wyczyścić rower tuż po powrocie do domu, żeby brud nie wysechł, co doprowadziłoby do jego dostania się w głębokie zakamarki łańcucha. Teraz twój rower na pewno będzie wyglądał, jakby wyjechał prosto ze sklepu rowerowego, a w zamian z pewnością odwdzięczy Ci się efektywną i płynną pracą, co da Ci jeszcze większą radość z jazdy.