Montaż fotelika rowerowego bez tajemnic.

Montaż fotelika rowerowego to czynność, która, choć z pozoru jest prosta, to jednak wielu osobom spędza sen z powiek. Nie ma się zresztą co dziwić, bo każdy odpowiedzialny rodzic dba o to, żeby jego dziecko było przewożone bezpiecznie i wygodnie. Pewność, że fotelik jest zamontowany stabilnie i nasza pociecha jest bezpieczna, znacznie zwiększy komfort psychiczny w czasie jazdy, a jeśli siedzenie będzie wygodne, nasza latorośl na pewno zawsze chętnie będzie jeździła z nami na rowerowe wojaże. Prawidłowy montaż fotelika jest zatem jedną z determinant wygodnej i przyjemnej jazdy na rowerze z dzieckiem.
Jak zamontować fotelik na rower? Istnieją trzy, główne sposoby montażu, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Przedstawię teraz po kolei każdy z nich i poprę je przykładami fotelików wyprodukowanych przez znaną i chętnie wybieraną przez rodziców firmę Hamax. Wybrałem tę markę, ponieważ są to chyba najczęściej widywane przeze mnie na ulicy foteliki rowerowe. Dodatkowo montaż fotelika rowerowego Hamax jest zawsze prosty i szybki, ale o tym w dalszej części artykułu.

Jak zamontować fotelik rowerowy na kierownicy?

Jak zamontować fotelik rowerowy w taki sposób, aby przez cały czas mieć na oku naszą pociechę? Odpowiedź jest prosta – wybierz fotelik montowany na kierownicę. Taka opcja jest szczególnie użyteczna dla rodziców, których dzieci są bardzo energiczne, ciekawe świata lub lubią trochę porozrabiać. Montaż fotelika rowerowego odbywa się tu przy użyciu zacisku mocowanego pod kierownicą. Takie umiejscowienie pozwala nam przez cały czas mieć baczenie na nasze dziecko i w porę przeszkodzić mu w realizacji pomysłu, który mógłby się bardzo źle skończyć. Takie rozwiązanie sprawia również, że dziecko nie widzi głównie naszych pleców, ale dokładnie to samo, co my. Możemy zatem przy okazji rowerowej przejażdżki pokazywać mu świat i przekazywać wiedzę. To doskonały sposób nauki, który na pewno pozwoli naszemu dziecku na szybki rozwój i poszerzanie horyzontów, a my przy okazji będziemy mogli realizować się w naszym zamiłowaniu do kolarstwa.
Piękna wizja, prawda? Przykładem takiego fotelika jest Hamax Caress Observer. Montuje się go łatwo i szybko za pomocą klamry, posiada wygodną, miękką wyściółkę i odpowiednie wyprofilowanie, które zapewni naszemu dziecku odpowiednią wygodę. Montaż fotelika na kierownicy rodzi czasem pytania, czy wiatr nie będzie przeszkadzał dziecku. Otóż i na mocniejszy wiatr znajdzie się odpowiedni sposób. Istnieją bowiem specjalne osłony, które po zamontowaniu wyglądają trochę jak szyba w motorach i całkowicie osłaniają naszą pociechę od wiatru wiejącego w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Podsumowując, jeżeli twoje dziecko jest ciekawe świata, energiczne, lub czasem lubi coś zbroić, montaż fotelika rowerowego na kierownicy na pewno spełni twoje oczekiwania. Przejdźmy teraz do drugiego wariantu.

montaż fotelika rowerowego na bagażnik

Montaż fotelika rowerowego na bagażnik.

Montaż fotelika rowerowego na bagażnik to druga opcja, którą warto rozważyć. Jest to niezwykle prosty, szybki i pewny sposób. Ten wariant stanowi najlepszy wybór dla osób, które bardzo cenią sobie komfort i swobodę jazdy. Montaż fotelika na bagażniku sprawia, że właściwie nie odczuwamy go w czasie jazdy. Nie mamy jednak przy tym kontroli nad tym, co robi nasze dziecko, chyba że będziemy kontrolować je przy użyciu lusterka zamontowanego na kierownicy. Należy także wspomnieć, że wszelkiego rodzaju wyboje, szczególnie te większe będą dość mocno odczuwane przez dziecko, co trochę zmniejszy komfort jazdy. Jeśli jednak fotelik będzie dobrze wyprofilowany, a zastosowana w nim wyściółka odpowiednio miękka, komfort jazdy na pewno będzie wystarczająco duży, aby nasze dziecko było zadowolone z wycieczki.

Pamiętajmy również, że wycieczki z dzieckiem z reguły odbywają się na dość płaskim terenie bez dużych wybojów i przeszkód. Montaż fotelika rowerowego na bagażniku jest zdecydowanie najłatwiejszym i najszybszym sposobem. Jeśli zainteresował Cię ten wariant, to może zainteresować Cię również fotelik Hamax Zenith. Montowany jest do bagażnika przy pomocy specjalnego adaptera zaciskanego przy użyciu pokrętła. Montaż fotelika rowerowego w tym modelu nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi, co czyni go praktycznym i uniwersalnym. Taki sam sposób mocowania oferuje nam również fotelik Hamax Relax, jest więc w czym wybierać. Reasumując, montaż fotelika rowerowego na bagażniku to bardzo dobry wybór dla osób, którym zależy na jak najszybszym sposobie montażu.

Montaż fotelika rowerowego na sztycę podsiodłową.

Montaż fotelika rowerowego na sztycę podsiodłową odbywa się przy pomocy specjalnego stelaża. Przykładami są foteliki Hamax Siesta, Hamax Kiss, czy Hamax Sleepy. Użyte tam stelaże tłumią wstrząsy powstałe przy jeździe po wybojach i kontakcie z przeszkodami. Dodatkowo jako mocowanie stelaża do ramy używana jest tam specjalna kostka, która informuje nas o prawidłowym zamontowaniu poprzez kliknięcie. Montaż fotelika rowerowego na sztycy zapewnia naszemu dziecku wygodę większą niż w przypadku fotelika montowanego na bagażniku. Jednocześnie w niczym nie zmniejsza naszego komfortu jazdy.

fotelik hamax siesta montowany na sztyce podsiodłową

Jak zamontować fotelik do roweru – teraz już wiesz!

Teraz już wiesz, jak zamontować fotelik do roweru. Wiesz także, że montaż fotelika rowerowego to nic trudnego. Od ciebie zależy, który z wymienionych sposobów wybierzesz. Jeżeli jesteś osobą czujną i opiekuńczą i chcesz mieć dziecko zawsze na oku, wybierz montaż fotelika rowerowego na przedniej części roweru. Jeżeli jednak zależy Ci na własnym komforcie, a teren, po którym planujesz jeździć, jest płaski, dobrym wyborem będzie dla Ciebie fotelik z mocowaniem na bagażniku. Montaż fotelika rowerowego na sztycy podsiodłowej to opcja dla rodziców, którzy czasem wybierają się na bardziej nierówne trasy i chcą, aby ich dziecko zachowało tam maksimum komfortu. Interesującym może okazać się dla Ciebie asortyment marki Hamax, której foteliki są jednymi z najchętniej wybieranych w Polsce. Możesz je znaleźć w dużych sklepach rowerowych, takich jak na przykład rowertour.com. Teraz pozostaje Ci wybrać opcję odpowiednią dla siebie i zabrać swoją pociechę na wspaniałą przejażdżkę!