Jazda rowerem w deszczu

Niezależnie od tego, czy jesteś okazjonalnym rowerzystą, czy praktycznie codziennie dojeżdżasz do pracy, jazda rowerem w deszczu nie powinna być dla Ciebie czymś kłopotliwym. Niewielka mżawka z rana nie może przecież przekreślać Twoich możliwości skorzystania z roweru. W Polsce w ciągu całego roku mamy zmienną i kapryśną pogodę, dlatego jeśli będziesz jeździć na swoim jednośladzie wystarczająco długo, w końcu złapie Cię ulewa, prędzej niż się tego spodziewasz – więc równie dobrze możesz po prostu wyjść i jeździć podczas opadów będąc na to przygotowany.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się, w jaki sposób utrzymać dobrą passę oraz poznasz praktyczne wskazówki na temat jazdy rowerem w deszczu. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie i odpowiednie przygotowanie sprzętowe pozwalają zmienić ponurą pogodę w znośną wycieczkę rowerową. Plusem jazdy podczas ulewy jest fakt, że każda ścieżka rowerowa będzie znacznie mniej zatłoczona. Kiedy już zaakceptujesz mokrą pogodę, której inni rowerzyści unikają, szybko się zorientujesz, że można nawet polubić jazdę w deszczu. A może nie. Tak czy owak, oto kilka dobrych powodów, dla których i tak powinieneś to czasami robić.

kolarz jadący w deszczową pogodę

Ubrania do jazdy rowerem w deszczu.

Chcąc przygotować się na jazdę rowerem w deszczu, warto skompletować porządne ubrania przeciwdeszczowe na rower. Odzież przeciwdeszczowa jest bardzo ważna i spełnia kluczowe zadania o każdej porze roku. Najważniejszymi punktami odzieży mającej chronić nas przed deszczem jest jej zdolność do odbierania wilgoci wprost z naszego ciała i oddawanie jej na zewnątrz. W praktyce oznacza to tyle, że najlepiej jest ubierać się na cebulkę, czyli zakładając na siebie kilka warstw odzieży. Istotną kwestią jest pora roku, podczas której zdecydujemy się na jazdę rowerem w deszczu. Latem będziemy ubierać mniej warstw, a zimą więcej. Jako pierwsza warstwa najlepiej spisuje się obcisła odzież termoaktywna, która będzie skutecznie odprowadzać wilgoć z naszego ciała. 

Kolejnym punktem jest odzież wierzchnia, która będzie miała największy kontakt z warunkami atmosferycznymi w czasie jazdy. Wszelkie kurtki i spodnie przeciwdeszczowe muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są oddychające i w których zastosowano podklejane szwy. Najgorszym wyborem są kurtki z tworzywa sztucznego przypominającego ceratę. Takie kurtki powodują, że zapacamy się od środka i dodatkowo wychładzamy nasz organizm. Chroń szyję i podbródek przed wiatrem i deszczem za pomocą ocieplacza na szyję. Jazda rowerem do pracy zazwyczaj wymaga od rowerzysty zmiany ubrania, będąc już na miejscu. Możesz w łatwy sposób się do tego przygotować, posiadając w pracy strój ratunkowy. Dzięki temu nawet wtedy gdy bardzo przemokniesz podczas jazdy, będziesz zawsze mógł się przebrać w suche ubrania.

Kurtka przeciwdeszczowa na rower

Pierwszą warstwą, która ma kontakt z opadami deszczu, odgrywa kluczową rolę ochronną, jest kurtka przeciwdeszczowa na rower. Wybierając kurtkę przeciwdeszczową, zwracajmy przede wszystkim uwagę na jej oddychalność, dzięki niej nie zapocimy się od środka, decydując się na jazdę rowerem w deszczu. Najlepszym wyborem są kurtki posiadające przedłużony tył osłaniający dolne partie naszych pleców. Kurtka na rower powinna mieć nieco luźniejszy krój, aby można było pod nią zmieścić dodatkową odzież w razie ochłodzenia. Unikajmy zbytnio obszernych kurtek i poncz, ponieważ takie żagle skutecznie ograniczą nasze możliwości kierowania rowerem oraz spowolnią naszą jazdę. Najlepszym wyborem są kurtki przeciwdeszczowe wyposażone w membrany takie jak np. Gore-Tex. Taka odzież z zewnątrz zapewnia ochronę przed deszczem, natomiast od środka oddychalność. Ostatnio rzadko można spotkać kurtki wyposażone w kaptur, jeżeli taką znajdziemy, to będziemy mogli na kaptur założyć kask, co dodatkowo uchroni naszą głowę przed opadami deszczu.

Spodenki lub spodnie przeciwdeszczowe na rower

Dolne partie naszego organizmu zabezpieczą dobre spodnie przeciwdeszczowe na rower. Tego rodzaju odzież także może być wyposażona w specjalistyczną membranę zapewniającą oddychalność. Jeżeli lubisz funkcjonalność, to szukaj takich spodni, które można założyć bez ściągania butów, dobre sklepy rowerowe oferują takie rozwiązania. 

Wysokiej jakości letnie, krótkie spodenki na rower przeciwdeszczowe pozwalają uchronić się przed brudem, błotem i wodą, które będą się wydobywać z naszych kół jeśli wybierzemy jazdę rowerem w deszczu podczas cieplejszych okresów. Krótkie spodenki przeciwdeszczowe gwarantują skuteczną ochronę naszych pośladków oraz ud, a tym samym umożliwiają większą mobilność i swobodę w trakcie bardziej agresywnej jazdy np. w górach lub podczas stromych zjazdów.

Ponczo przeciwdeszczowe na rower

Wspomniane ponczo przeciwdeszczowe na rower sprawdza się najlepiej jeżeli jeździmy wolno w mieście na rowerze miejskim oraz w przypadku dzieci. Dzięki ponczo nie zmokniesz aż do kolan, ponieważ ponczo zabezpiecza rowerzystę w bardzo dużym zakresie, gwarantując równocześnie prawidłową cyrkulację powietrza ze względu na otwarty spód. Jazda rowerem w deszczu plus ponczo to zdecydowanie najśmielsze połączenie.

ponczo przeciwdeszczowe

Rowerem na deszcz

Decydując się na wyjście z naszym rowerem na deszcz, zadbajmy o jego podzespoły. Zróbmy przegląd oraz wymieńmy wszystkie zużyte części na nowe. Zła pogoda może być szkodliwa dla naszego roweru. Wilgoć może spowodować korozję wielu elementów, powodując ich powolne rdzewienie lub całkowite zatarcie. Zarówno przed jazdą, jak i bezpośrednio po jeździe rowerem w deszczu używajmy smaru na łańcucha przeznaczonego na mokre warunki, dzięki temu chronimy go przed działaniem wody. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie pełnych pancerzy linek, które przedłużą działanie manetek zmiany przełożeń i hamulców jeżeli korzystamy z hamulców mechanicznych na lince. Kilka dodatkowych elementów wyposażenia również znacząco wpłynie na naszą jazdę rowerem w deszczu

 

Pamiętaj o błotnikach!

Zdecydowanie pamiętaj o błotnikach! Błotniki rowerowe są niezbędne, aby zabezpieczyć nasze ubranie przed błotem i zanieczyszczeniami pochodzącymi z jezdni, chodnika oraz naszego napędu. W każdym sklepie rowerowym możesz bez problemu kupić odpowiednie błotniki pasujące do Twojego roweru. Do dyspozycji są błotniki pełne oraz modele do szybkiego montażu, które w łatwy sposób można montować i demontować na naszym rowerze. Jazda rowerem w deszczu nie będzie tak straszna kiedy zadbasz o to rowerowe akcesorium.

Zadbaj o oświetlenie podczas jazdy w deszczu

Nie tylko po zmroku, ale także za dnia zadbaj o oświetlenie rowerowe. Podczas złej pogody ważne jest, aby być jak najbardziej widocznym dla innych rowerzystów oraz pojazdów. Zawsze włączaj przednie i tylne światła w swoim rowerze. Jeśli masz lampki lub latarki, które można ładować, ustaw w swoim telefonie przypomnienie, aby ładować je przez noc, aby nigdy nie zabrakło Ci baterii w połowie trasy. Wysokiej jakości lampki rowerowe spełniają normy, które zapewniają im wodoszczelność i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Pokrowce przeciwdeszczowe

Czy wiedziałeś, że możesz się doposażyć w funkcjonalne pokrowce przeciwdeszczowe? Dzięki nim można zabezpieczyć plecak, nasze buty, kask, a także cały rower, który pozostawimy na zewnątrz w trakcie ulewy, zabezpieczając w ten sposób nasz jednoślad. Pokrowce na buty są szczególnie wskazane podczas dużego deszczu i potrafią znacznie ograniczyć dostęp wilgoci do środka obuwia, czyniąc jazdę jeszcze bardziej komfortową.

Jak przechytrzyć deszcz…

Jazda rowerem w deszczu może być komfortowa.  Aby tak było należy kompleksowo i na bieżąco serwisować swój rower, zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria zapewniające bezpieczeństwo oraz założyć na siebie odpowiednią odzież przeciwdeszczową. Warto wspomnieć także o tym, że każdą odzież można dodatkowo zabezpieczyć przed deszczem i błotem, impregnując ją specjalnie do tego celu przygotowanym środkom chemicznym. Takie impregnaty są produkowane na przykład przez markę Nikwax. Dzięki tym wskazówką kolejna jazda w deszczu powinna być dla Ciebie przyjemnością. Do zobaczenia na ścieżkach rowerowych!