Fox Racing – marka dla chcących poczuć adrenalinę

Richard Feynmann nie jest jedynym amerykańskim profesorem, który wymykał się konwencji nobliwego staruszka pochylonego nad książkami. Wolny, potężny umysł pełen ciekawości świata pchnął innego z amerykańskich profesorów, Geoffa Foxa do założenia w 1977 roku własnej firmy zajmującej się …motocrossem! Fox był profesorem fizyki który najpierw sprowadzał do Stanów europejskie motocykle wyścigowe, a potem, pracując przy kierowcach założył własny zespół motocrossowy, by w końcu zająć się produkcją akcesoriów motocrossowych i stać się ich najlepszym na świecie producentem.

Sprawdź również


Nam zajęło to jeden akapit – a firmie Fox cztery długie dekady walki z japońską dominacją w tym fragmencie rynku, pełne zakrętów i zmuszające do nieustannego podążania za ulepszaniem. Lepsze jest wrogiem dobrego – i stąd Fox wciąż jest innowacyjny. Nie byłoby jednak innowacji, gdyby Fox nie słuchał klientów: firma od zawsze silnie współpracowała z czołowymi sportowcami w swojej dziedzinie. Fox Racing jest katalizatorem tych potrzeb: słuchając ich, rozumiejąc ich potrzeby i wszelkie zagrożenia, stała się hegemonem na rynku.

Ubrania Fox Racing

Ubrania Fox – adrenalina w tkaninie

Charakterystyczne logo marki Fox – stylizowana głowa lisa – jest nieodmiennie wyznacznikiem wysokiej klasy odzieży o stricte sportowym przeznaczeniu. I jakkolwiek ubrania Fox wywodzą się z motorsportu, ogromna część firmy zajmuje się wyłącznie strojami dla rowerzystów. Ponieważ Fox wywodzi się z maksymalnie trudnej formy jazdy terenowej, podobnym adresatem stali się naturalni spadkobiercy tego nurtu w rowerowej odmianie – wszelkie rodzaje agresywnego MTB, gdzie wymagana jest bezkompromisowa jakość.

Fox Racing produkuje kurtki, spodenki oraz koszulki MTB. Bardzo udany model spodenek Defender to wydatek rzędu 500zł, ale świetnie wyglądające i działające Chill to już 350zł. Ofertę uzupełniają dziecięce spodenki Junior (około 250zł). Koszulki dostaniemy już od 150-200zł w zależności od kroju i specjalizacji. Bardzo fajnie wygląda gama kurtek – za markowy, wysokiej jakości produkt nie trzeba zapłacić wcale dużo: model Ranger w wersji Wind to tylko 350zł. Ten sam w wersji Tech – 410zł, za topową odmianę Fire trzeba wysupłać 610zł. Droższe i bardziej zaawansowane modele Ranger 3L to wydatek ponad 720zł – otrzymamy za to kurtkę przeciwdeszczową na naprawdę najtrudniejsze warunki. Wydatek na co najmniej kilka sezonów – więc wart uwagi.

Fox Racing i adrenalina

Safety first – czyli Fox w ochronie ciała

Jako marka wywodząca się z sportu o karkołomnej naturze, zakładającego upadki i nieplanowane spotkania z podłożem, błotem i gałęziami, ubrania Fox starają się spełniać jedno z najważniejszych zadań: ochronę przed konsekwencjami takich upadków. Geoff Fox już na samym początku zakładał pełną współpracę ze sportowcami – owoce tej pracy widać w dzisiejszej ofercie firmy. Możemy kupić tu pełne zbroje, kaski fullface, wzmacniane koszulki, ortezy kolanowe i łokciowe, rękawiczki i nakolanniki – wszystko po to, by chronić się przed upadkiem.

Niejeden użytkownik z pewnością podziękował sobie za wydatki poniesione na rzecz własnego bezpieczeństwa. W wypadku Foxa nie są to małe sumy, ale jednocześnie poziom ochrony wzrasta diametralnie. Model Titan Sport, obecnie jeden z najpopularniejszych, to wydatek rzędu 700-750zł. Fox produkuje go w różnych odmianach kolorystycznych – od stalowoszarej po ognistą czerwień i jaskrawy żółty. Same w sobie są świetnym pomysłem na lekką i mobilną zbroję gwarantującą ochronę klatki piersiowej, pleców i żeber od pasa do barków. Jeśli to mało, możemy uzupełnić strój o pancerz typu Buzzer Raptor (około 940zł), ręce świetnie ochroni Titan Pro – nakładany na łokieć ochraniacz z wkładkami absorbującymi uderzenia (255zł). Jeśli Titan Pro to dla nas za mało, półkę wyżej Fox ma serię D30 – ochraniacz na łokieć to wydatek 310zł, a na kolana – 350 – 400zł.

Jeśli zależy nam na maksymalnej mobilności, ale jednocześnie nie chcemy pozostawiać ciała na pastwę przypadku – odpowiedzią są stroje z serii Baseframe Pro: koszulka longsleeve to ponad 1000zł, wersja bez rękawów – 750zł. Całość uzupełniają rękawiczki w bardzo szerokiej gamie kolorów i wersji oraz cen. Można wybrać naprawdę spokojnie model dla siebie.

Kaski rowerowe Fox Racing

Jeździj z głową – kaski Fox

To temat na całkiem odrębny artykuł. Kaski fullface Foxa to pomysły rozwijane dość intensywnie od ponad czterech dekad. Firma zawsze stawiała na innowację w tej dziedzinie i również tu mamy do czynienia z ogromnym postępem technologicznym: pojawił się karbon, wzmocnienia EPS, lekkie szkielety przenoszące moc prostopadłych uderzeń na dużą powierzchnię. W ofercie firmy znajdziemy cały typoszereg kasków fullface gwarantujących pełne bezpieczeństwo głowy podczas najbardziej karkołomnych pomysłów.

Firma ma w swojej gamie modele otwarte takie jak Speedframe – kosztuje około 700zł i jest świetną alternatywą dla cięższych modeli pełnych, jeśli wyjeżdżamy bardziej rekreacyjnie. To w ofercie firmy nowość i Fox zamierza rozwijać tę gałąź produktową. Z kolei kaski pełne typu fullface to prawdziwa wizytówka Foxa. Najtańsze dostaniemy za poniżej 1000zł, za najdroższe przyjdzie nam zapłacić ponad 2000zł.

Czy Fox to tylko stroje?

Nie i to może być zaskakujące. Fox zrozumiał bardzo szybko, że rozwijanie dużej firmy i marki nie może opierać się wyłącznie o jeden produkt. Stąd znajdziemy dziś w ofercie firmy nawet skarpetki. Ale nie tylko: Fox Racing to także plecaki rowerowe, torby i nerki (świetny model HipPack – 250zł), kominy, czapki i bluzy o przeznaczeniu casualowym. Znajdziemy także sakwy podsiodłowe, bidony i błotniki typu MudGuard.

Fox on the run – czyli firma z tradycjami

Spoglądając na bogatą ofertę Foxa widzimy że firma nieustannie się rozwija. To, w czym okazała się najlepsza nieustannie podlega rozwojowi i innowacji. To, w czym jest nowa (sakwy, plecaki) próbuje rozwijać asymilując doświadczenia własne i innych użytkowników. Wychodzi z tego całkiem niezłe połączenie jakości, ceny i trwałości proponowanych przez amerykańskiego producenta produktów. Jednocześnie gama jest przemyślana i klarowna – nie ma tu przypadku, nic nie wygląda na spontaniczny wymysł, ale jest odpowiedzią na pojawiające się potrzeby. Czym jeszcze zaskoczy nas Fox? Miejmy nadzieję, że wszystkim – oby pozytywnie, o co patrząc na ofertę firmy możemy być spokojni.