Kaseta Shimano do roweru szosowego

W ofercie japońskiego producenta części rowerowych Shimano znajdziemy szeroki wybór kaset rowerowych. Są to również kasety przeznaczone do rowerów szosowych. Możemy wobec tego dobrać taki model, który będzie mógł spełnić nasze oczekiwania w pełni – zarówno pod kątem ceny, jak i parametrów. Na co się zdecydować?

Kaseta rowerowa jest zestawem zębatek rowerowych stosowanym w napędach wyposażonych w zewnętrzny system zmiany biegów. Jest montowana na tylnej piaście. Kasty stosowane są w wielu typach rowerów, także w modelach szosowych. Do tych rowerów najczęściej stosuje się kasety 10-rzędowe.

Jednym z najpopularniejszych producentów kaset rowerowych jest firma Shimano. Obecnie kaseta Shimano jest jednym z najczęściej stosowanych komponentów w rowerach szosowych, podobnie jak inne elementy grup Shimano do tych rowerów. Do dyspozycji mamy szeroką gamę modeli kaset, które oferowane są od najtańszej grupy Tourney aż do najdroższych Dura Ace.

Jaka kaseta Shimano będzie najlepsza?

Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Wtedy, gdy nie jeździmy zawodowo, ale jedynie rekreacyjnie, nie będzie potrzebna nam kaseta Shimano z najwyższej półki kosztująca krocie. W niskich cenach także znajdziemy dobre modele.

Warto tutaj wspomnieć o doskonałej kasecie Shimano 105, która przeznaczona jest zarówno dla kolarzy wyczynowych, jak i dla hobbystów. Jest lekka i pod względem technicznym posiada rozwiązania stosowane w droższych grupach. Cena takiej kasety to około 150 złotych. Taniej możemy kupić kasetę Tiagra, która należy do niższej grupy – to koszt około 115 złotych. Kasety wyższej grupy Ultegra to koszt około 200-210 złotych. Pamiętajmy też o tym, że wraz z kasetą należy zakupić łańcuch – wtedy w pełni będziemy mogli skorzystać z efektywności najnowszych komponentów.

Jeżeli nie Shimano to co?

Oprócz kaset Shimano w sklepach znajdziemy też komponenty innych producentów. Pozytywne opinie zbierają także kasety Campagnolo – włoskiej marki, która rozpoczęła działalność w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dzisiaj produkty Campagnolo są chętnie wybierane do rowerów szosowych i doceniane ze względu na swoją jakość. Do dyspozycji mamy modele za około 200 złotych, ale także znajdziemy takie kosztujące po 950 złotych. Oprócz tego kasety oferuje firma SRAM.

Obecnie kasety rowerowe możemy zakupić w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Gdy w okolicy nie mamy sklepu prowadzącego sprzedaż osprzętu dla rowerów szosowych, zamówienie warto złożyć w internecie. Wybór jest szerszy, a ponadto możemy zapłacić mniej niż za zakupy stacjonarne.