Licznik rowerowy – jaki wybrać?

Liczniki rowerowe to urządzenia, bez których w dzisiejszych czasach wielu z nas nie wyobraża sobie jazdy rowerem. Ten sprzęt pozwala na sprawdzenie podstawowych parametrów naszej jazdy na dwóch kółkach. Zaawansowane komputerki rowerowe umożliwiają rejestrację jazdy w trybie live, po czym możemy taką jazdę udostępnić w sieci i mediach społecznościowych. Licznik rowerowy to z całą pewnością nieoceniony sprzęt podczas codziennych wojaży.

Sigma to marka zdecydowanie najwyższych lotów, która została doceniona przez kolarzy z całego świata, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Ceny liczników Sigma, wahają się w zdecydowanej większości od kilku do nawet kilkaset złotych. W tym miejscu można śmiało nadmienić, że tradycyjne liczniki rowerowe są sukcesywnie zastępowane na rynku nowego typu komputerami rowerowymi, wyposażonymi w zdecydowanie bardziej zaawansowane funkcje i możliwości. Ceny takich komputerów rowerowych jest w większości przypadków wyższa niż w przypadku podstawowych liczników rowerowych.
Do najbardziej zaawansowanych komputerów rowerowych należą przede wszystkim liczniki z grypy Sigma sport. Jeżeli jeździsz na bardziej profesjonalnie to zdecydowanie docenisz możliwości urządzenia Sigma Rox 11. Przed zakupem licznika rowerowego musimy się dobrze zastanowić nad jego połączeniem z czujnikami. Na rynku dostępne są wersje liczników Sigma zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Rodzaj połączenia licznika rowerowego z czujnikami.

Do wyboru mamy dwie opcje połączenia; przewodowe i bezprzewodowe. Licznik przewodowy nie odbiera zakłóceń sygnału oraz jego odczyty nie bywają przekłamane. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z przewodem wiąże się to z problemami związanymi z jego kłopotliwym montażem na rowerze. Obecność przewodów powoduje często dużo wyższą podatność na awarie licznika, ponieważ może on zostać uszkodzony lub nawet całkowicie zerwany powodując brak odczytów podczas jazdy.

licznik rowerowy komputer sigma rox 11.0 GPS czarny
Sigma ROX 11.0 komputer rowerowy

Wybierając licznik rowerowy bezprzewodowy, możliwość uszkodzenia przewodów nie występuje, a tym samym jego montaż bywa dziecinnie prosty i wygodny. Montaż polega głównie na założeniu stacji bazowej na kierownicy i czujnika prędkości za pomocą gumowych obejm lub opasek zaciskowych dołączonych do zestawu. W związku z tym, że sygnał w przypadku liczników tego typu jest przekazywany drogą bezprzewodową, warto zwrócić uwagę na to, czy transmisja danych kupowanego licznika jest dodatkowo kodowana. Jeżeli sygnał w wybranym przez nas modelu będzie kodowany, wówczas zakłócenia sygnału nie będą występowały. Takie liczniki rowerowe posiada w swoim asortymencie wspomniana marka Sigma.

Przydatne cechy i funkcjonalności liczników rowerowych

Przede wszystkim stojąc przed decyzją o zakupie upragnionego licznika rowerowego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wodoszczelność. To jeden z najważniejszych parametrów, który musi posiadać kupiony przez nas licznik rowerowy. Jazda rowerem podczas ulewy bywa nieunikniona, dlatego też każdy licznik rowerowy Sigma będący w ofercie to wyłącznie modele wodoszczelne. Warto zwrócić uwagę na samo wykonanie licznika. Tanie liczniki można zauważyć od razu tylko po jego wyglądzie. Jakość wykonania na wysokim poziomie zapewni licznikowi rowerowemu długotrwałą i bezawaryjną pracę w każdych warunkach pogodowych.

Pomimo niskiej ceny i łatwej dostępności unikajmy zakupu liczników rowerowych z ogólnodostępnych marketów, dyskontów i dużych sieci handlowych. Takie liczniki praktycznie w każdym przypadku są wykonywane niestarannie, a ich oferowana wodoszczelność pozostawia wiele do życzenia.

Jeżeli wiemy, że będziemy używać licznika rowerowego po zmroku, to dobrze zastanówmy się nad podświetleniem urządzenia, to kolejna funkcjonalność, która bywa nieoceniona podczas jazdy. Oferta liczników Sigma jest dopasowana do wymagań użytkowników, dlatego spora część liczników posiada funkcję podświetlenia. Podświetlenie ekranu zdecydowanie ułatwia sprawdzenie parametrów naszej jazdy w ciemnościach bez konieczności stawania i schodzenia z naszego jednośladu.

sigma rox 12 komputer rowerowy
Komputer rowerowy Sigma Rox 12.0

Kolejnym ważnym punktem dotyczącym funkcjonalności jest sposób zasilania samego licznika i czas pracy na baterii. W przypadku liczników rowerowych czas pracy powinien być jak najdłuższy. Sigma posiada w swojej ofercie takie liczniki, które mogą bardzo długo pracować na wyłącznie jednej baterii lub pojedynczym ładowaniu. Liczniki tej marki pod względem zasilania są już na tę chwilę bardzo dobrze zoptymalizowane i możemy być pewni, że kupiony przez nas licznik sigma będzie nam służył przez bardzo długi czas.

Osoby podróżujące na rowerze powinny się zastanowić nad wersją liczników z odbiornikiem GPS. Licznik rowerowy GPS pozwala na rejestrację naszego śladu oraz na nawigowanie po wcześniej zdefiniowanej trasie.

Funkcje licznika rowerowego.

Obowiązkowe funkcje licznika rowerowego to także:
– Dystans jazdy – Pozwala sprawdzić, ile kilometrów łącznie przejechaliśmy,
– Czas jazdy – sumuje czas, jaki przebywamy na rowerze,
– Prędkość aktualna – pozwala jeździć w równym tempie,
– Prędkość średnia – dzięki niej możemy kontrolować prędkość w stosunku do całej wycieczki.
– Prędkość maksymalna – zwiększa frajdę po zakończonym zjeździe,
– Zegar – dzięki wbudowanej funkcji zegarka będziemy mogli na bieżąco kontrolować czas.

Co do pozostałych funkcji liczników rowerowych to w tym zakresie każdy rowerzysta musi się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebuje. Zbyt duża ilość funkcji, z których kolarz nie będzie korzystał, także może wpływać negatywnie na odbiór całego urządzenia.

Jaki licznik rowerowy dla sportowca będzie odpowiedni?

Sportowcy, którzy poważnie myślą o swoim treningu powinni się zainteresować licznikami Sigma z pulsometrem. Takie liczniki posiadają także pas piersiowy, który zakłada się na klatce piersiowej. Pasek pozwala na dokładny pomiar parametrów związanych bezpośrednio z tętnem, jego strefami i pułapem pracy naszego organizmu. Pas piersiowy pozwala także na określenie tempa wysiłku oraz osiągnięcia znacznie lepszych rezultatów treningowych.

Licznik rowerowy catyeye padrone czarny bezprzewodowy
Licznik rowerowy Cateye Padr

Podsumowanie liczników rowerowych.

Wybór licznika rowerowego, pomimo dużego wyboru na rynku, wcale nie musi być trudny. Przede wszystkim musimy dokładnie określić jakie funkcje licznika są nam niezbędne i czy nasz styl jazdy bezwzględnie wyklucza użycie licznika przewodowego. Być może lepszym rozwiązaniem dla nas będzie licznik bezprzewodowy. Zaawansowane liczniki takie jak Sigma wyposażone są często w pomiar kadencji oraz pulsu. Dodatkowe akcesoria możemy znaleźć w komplecie z licznikiem, a czasem musimy zainwestować w dodatkowe czujniki.