Odzież i opaski kompresyjne – korzyści dla sportowca

Odzież kompresyjna to specjalny rodzaj ubrań, które celowo wywierają uścisk na ciało aby poprawić przepływ krwi. Przyspieszają regenerację, stabilizują i wspomagają stawy oraz mięśnie chroniąc przed urazami. Odzież kompresyjną zalicza się jako odzież sportową i rehabilitacyjną z tego względu, że poprzez uścisk na naczynia chłonne ułatwia odpływ limfy i pomaga zmniejszyć obrzęk. Polecana sportowcom, pacjentom z wybranymi schorzeniami układu krążenia lub w okresie leczenia pourazowego.

Sprawdź również

Dlaczego odzież kompresyjna?

Odzież kompresyjna niesie ze sobą mnóstwo ważnych właściwości przede wszystkim związanych z poprawą ludzkiego zdrowia. Ma ogromny wpływ na przepływ krwi a co za tym idzie na sportowe ciągi mięśni i stawów. Oczywiście, by działać jak powinna musi być dostosowana do grubości Twoich nóg by nie być za luźna lub za ciasna. Gdy już jest wybrana daje:

  • poprawę krążenia krwi
  • zapobieganie powstawaniu żylaków
  • zapobieganie obrzękowi
  • zmniejszenie zmęczenia
  • eliminacja bólu mięśni
  • zapobieganie zakrzepicy żył
  • odciążenie podczas podróży
  • przyspieszenie regeneracji mięśni

Technologia za odzieżą kompresyjną

Poziom kompresji produktów uciskowych zależy od zastosowanego włókna oraz techniki dziania materiału, z którego powstaje produkt końcowy. W wyrobach mających działanie uciskowe używa się dwa systemy splotu włókien: bazowe i dodatkowe. Włókno bazowe nadaje dzianinie grubość i sztywność. Dodatkowe włókno wplecione daje efekt ucisku. Oba rodzaje włókna powstają poprzez owijanie poliamidem lub bawełną rozciągliwego rdzenia włókna utworzonego z lateksu lub elastanu. Owinięcie może być modyfikowane w zależności od pożądanego poziomu siły, grubości, struktury i wyglądu materiału.

Korzyści dla mięśni i krążenia

Siła nacisku sprawia, że przepływ krwi w żyłach i tętnicach jest szybszy. Krew transportuje tlen, który pozwala na długi efektywny wysiłek. Życiodajny płyn transportuje również substancje odżywcze niezbędne do produkcji energii i pracy mięśni. Jeśli włókna mięśniowe nie są zaopatrzone w te elementy ich efektywność spada, może nawet zanikać. W miarę trwania wysiłku potrzebna jest znacznie większa ilość energii brana z przepływu krwi. Stabilizuje mięśnie i stawy chroniąc je przed urazem i uszkodzeniami. To nie wszystko, odzież kompresyjna utrzymuje mięśnie i stawy w odpowiednim ułożeniu, dzięki czemu zapobiega przed niekontrolowanym ruchem. Przyczyną urazów i kontuzji są nagłe szarpnięcia lub zmiany kierunku. Ta specjalna odzież ułatwia ciału swobodnie pracować, jednocześnie stabilizując mięśnie i chroniąc je.

skarpety kompresyjne dla biegaczy i rowerzystów

Wybór odpowiedniej odzieży kompresyjnej

Wybierając odzież kompresyjną na treningi musisz patrzeć przede wszystkim na jej zastosowania. Powinna poprawiać Twoje osiągnięcia sportowe, a nie komplikować i denerwować Cię przy tym. Najlepiej stosuj ją w szczególności na partiach na których chcesz się skoncentrować w trakcie ćwiczeń.

Na trening barków, klatki piersiowej, bicepsów, pleców i brzucha – dobrze dopasowana koszulka kompresyjna będzie idealna

Gdy przychodzi pora na ćwiczenia aktywujące mięśnie pośladków, ud i łydek – wybierz sportowe spodnie kompresyjnej

Zawsze, w trakcie każdego treningu fizycznego niezbędne są skarpetki kompresyjne redukujące ryzyko powstawania przeciążeń i/lub stanów zapalnych

Poczujesz różnicę już po pierwszym użyciu a rezultaty będą widoczne szybciej niż się spodziewasz.

Opaski kompresyjne – klucz do optymalnej wydajności

Wywieranie ucisku na mięśnie i ścięgna to podstawa ich działania. Opaski kompresyjne zwiększają przepływ krwi co poprawia regenerację po wysiłku, pomagają pokonywać większe dystanse w krótszym czasie, zapobiegają urazom, minimalizują ryzyko zakwasów i wspomagają utrzymanie mięśni we właściwej kondycji.

Zaleca się konsultację z lekarzem lub trenerem (a najlepiej z oboma specjalistami) przed wprowadzeniem tego narzędzia do ćwiczeń.

Skarpety kompresyjne do trekkingu i trenningów górskich

Czy odzież kompresyjna jest dla każdego?

Tak, każdy może ją wybrać, zakupić i używać do treningów i poprawy jakości swojego zdrowia. Odzież kompresyjna jest polecana dla każdej osoby, która zmaga się z problemami krążenia np. obrzęki limfatyczne, zakrzepica żył głębokich, niewydolność żylną. Odzież kompresyjna używana w medycynie zapewnia większy ucisk na ciało ale do treningów wystarczy zwykła dostępna w każdym sklepie sportowym. Najbardziej sprawdza się u profesjonalnych sportowców, którzy mają intensywne treningi ale każda osoba zainteresowana takim wspomaganiem (i po tym gdy lekarz i/lub trener nie wskazali przeciwwskazań) może tego użyć.

Podsumowanie

Elementy kompresyjne o, których mowa w tym artykule są naprawdę interesującym sposobem na zwiększenie swojej wydolności i fizycznej wytrzymałości nawet lub zwłaszcza gdy nie ma się najlepszej kondycji. Owszem, trochę trzeba się wykosztować ale ostatecznie warto dla lepszych efektów sportu. Przecież biegacz nie biega bo mu się nudzi w życiu, tylko chce wspomóc swoje zdrowie lub ochronić ciało od problemów powstających od braku ruchu. Polecamy każdemu spróbować. Zapewniamy, że nie pożałujesz ani ty ani Twoi bliscy. Możecie tylko zyskać.