Testujemy Gamechanger-a.

Gamechanger nowym graczem w branży

Gamechanger to nietuzinkowy kask szosowy produkowany przez znaną markę Abus. Marka ta jest rozpoznawalna na całym świecie, ponieważ oferuje swoim klientom atrakcyjne kaski rowerowe, charakteryzujące się wysoką jakością wykonania, funkcjonalnością, niską wagą, a także świetnym stosunkiem jakości do ceny. Kask jest dostępny w ofercie internetowego sklepu rowerowego rowertour.com. Abus Gamechanger to ciekawa propozycja dla wszystkich tych kolarzy, którzy szukają kasku będącego połączeniem kasku czasowego z kaskiem szosowym. Gamechanger to lekki kask aerodynamiczny, który swoje powstanie zawdzięcza współpracy marki Abus ze światowymi kolarzami biorącymi udział w największych wyścigach. Ta konstrukcja została zaprojektowana dla profesjonalnych szosowców i jest połączeniem nowoczesnego wyglądu z innowacyjnymi technologiami. Potrafi on spełnić nawet najwyższe wymagania największych sportowców chodzących po naszym globie. Co nie znaczy, że nie może być on z powodzeniem używany także przez amatorów. Abus Gamechanger to świetny kask, który zachwyca nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim jego właściwościami aerodynamicznymi na trasie. Miałem okazję testować go przez dwa tygodnie, dlatego zapraszam do tej recenzji.

Budowa kasku Abus Gamechanger

Abus Gamechanger zadebiutował w roku 2017 na głowach kolarzy zespołu Movistar oraz Kross Racing Team, a więc jeździła w nim Maja Włoszczowska we własnej osobie. Gamechanger został wyprodukowany w technologii In-Mold i trzeba przyznać, że w tym kasku marka Abus odrobiła lekcję domową. Próbowałem się doszukać jakiejkolwiek skazy na kasku, bądź chociaż jednej fałdy i niestety nie udało mi się to. Kask jest doskonale odlany w każdym miejscu i nie ma tutaj mowy o wystających w którymś miejscu kawałkach pianki – szczególnie przy krawędziach. Panele wentylacyjne osadzone po zewnętrznej stronie skorupy są ciasno spasowane i nie widać tam żadnej dodatkowej szczeliny, która mogłaby popsuć cały look. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że sztuką jest zaprojektowanie ładnie wyglądającego kasku aero – tym razem jestem pewien, że kask Gamechanger jest jednym z najlepiej wyglądających kasków dostępnych obecnie na rynku. Kask jest produkowany w bardzo bogatej gamie kolorystycznej włączając w to już kultowy odcień celeste. Kask jest dostępny w odcieniach matowych oraz połyskujących, a wykończony został srebrnymi nadrukami będącymi jednocześnie odblaskami.

Kask Abus Gamechanger jest kaskiem aerodynamicznym, dlatego zrezygnowano w tym modelu z klasycznych zatrzasków z tworzywa sztucznego. Paski po obydwu stronach są całkowicie pozbawione klamer. Marka Abus zszyła ze sobą paski w sposób zapewniający kolarzowi maksymalną aerodynamikę i polepszając tym samym komfort. Zszywane paski opatentowane przez markę Abys to system FlowStraps. Należy w tym miejscu nadmienić, że paski są na stałe przymocowane do skorupy i można je regulować jedynie pod brodą – ich odległość. Zdarza się jednak, że boczne paski nie będą dopasowane do naszej głowy. W takiej sytuacji musimy się zastanowić nad zakupem innego modelu kasku. Wnętrze kasku Gamechanger jest wykonane ze znanej pianki EPS, czyli materiału, który skutecznie chroni naszą głowę przed urazami mechanicznymi oraz pochłania dużą część energii podczas uderzenia.

Abus gamechanger kask przystosowany także dla kobiet

Regulacja obwodu odbywa się za pomocą umieszczonego w tylnej części pokrętła, dzięki któremu w łatwy sposób można zmienić obwód kasku. Gamechanger został wyposażony we wkładki antybakteryjne, które z łatwością można wyjąć i wyprać. Kask w tylnej części posiada charakterystyczne wgłębienie, dzięki czemu jest kompatybilny z kucykiem, dlatego sprawdzi się doskonale w przypadku osób noszących włosy spięte w kucyk, przede wszystkim będzie komfortowy dla kobiet.

Technologie wykorzystane w kasku

Gamechanger został wyposażony w szereg innowacyjnych funkcjonalności, które w dużym stopniu podwyższają komfort jazdy z nim. Poniżej możesz znaleźć jakie technologie znajdują się w tym kasku:

 

  • Multi Position Design: optymalna dynamika jazdy niezależnie od kąta nachylenia głowy
  • Forced Air Cooling: dopracowany system wentylacji dla optymalnej temperatury pod kaskiem
  • FlowStraps: aerodynamiczny system, tłumiący drgania i przyjazny dla skóry za sprawą specjalnie zaprojektowanego systemu zapięcia. (zszyte ze sobą paski)
  • Zoom Ace: precyzyjny system regulacji obwodu głowy z poręcznym pokrętłem do indywidualnego dopasowania
  • AirPort: aerodynamiczny uchwyt do okularów z prowadzeniem zauszników
  • Multi Shell In Mold: bezpieczna absorpcja uderzeń w trakcie upadku
  • Pasuje do kitek: kask dopasowany do osób noszących warkocze

Kask Abus Gamechanger i jego wentylacja

Kask Abus Gamechanger, a właściwie jego skorupa jest zaprojektowana w taki sposób, aby był jak najbardziej aerodynamiczny, właśnie z tego względu producent postanowiła bardzo mocno zabudować jego centralną część. Pomimo takiej budowy Abus poradził sobie ze stworzeniem skutecznego systemu wentylacji w tym kasku. Gamechanger jest wyposażony w kanały wykonane z dbałością o każdy detal, które pomimo ich malej ilości, oferują swobodny przepływ powietrza w trakcie jazdy, niemal pod każdym kątem. W moim odczuciu kask ten nie oferuje najwyższych lotów wentylacji, ale pozwala jednak na komfortową jazdę przez całe lato. Dzięki swojej budowie kasku ten sprawdzi się również w triathlonie oraz podczas wyścigów przełajowych.

Ile waży kask Abus Gamechanger?

Abus Gamechanger jest kaskiem lekkim, ponieważ w rozmiarze M, jaki otrzymałem do testów, waży zaledwie 268 g. To jest bardzo dobry wynik, jeśli chodzi o kaski aerodynamiczne – taka waga pozwala zapomnieć o kasku w trakcie jazdy. Należy mieć na uwadze, że kaski aerodynamiczne są z reguły duże i masywne, co przekłada się często na ich wysoką wagę. Kiedy pierwszy raz wziąłem ten kask do ręki, od razu wiedziałem, że jest niezwykle lekki, biorąc pod uwagę fakt, że jest to kask aero. Jego niewątpliwa zaleta, czyli niska waga jest dostrzegalna od razu po założeniu tego kasku na głowę i przejechaniu kilku kilometrów trasy. Bardzo niska waga tego modelu zapewnia wysoki komfort, którego na próżno szukać w kaskach z niższej półki.

Abus gamechanger technologie

Kask ukierunkowany stronę zaawansowanego kolarza.

Kask cechuje się profesjonalnym aerodynamicznym wyglądem i w mojej ocenie prezentuje się doskonale. Kask Gamechanger jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych z charakterystycznymi odblaskowymi napisami. Został wyposażony w szereg cech i funkcjonalności, które stawiają go w światowej czołówce profesjonalnych kasków aerodynamicznych. Kask ten posiada wzorcową aerodynamikę i budowę z systemem regulacji, który doskonale dopasowuje się do naszej głowy. Nieco gorzej wypada tutaj kwestia wentylacji, która pozwala na komfortową jazdę podczas upalnych dni, ale jednocześnie nie zachwyca. Kask jest lekki i w rozmiarze M waży tylko 268 gram, co jasno tłumaczy jego wysoki poziom przekładający się na komfort użytkowania. Według mnie marka Abus stworzyła jeden z najlepiej prezentujących się kasków aero na rynku rowerowym i mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu profesjonalnemu kolarzowi, który szuka kasku na szosę, przełaj lub do zawodów triathlonowych.