Wieszak rowerowy, gdy trochę miejsca nam potrzeba

Rower w zimie potrafi sprawić kłopot nie ruszając się z miejsca – bo je zajmuje. W sezonie jakoś to wszystko znosimy, bo ciągle się nim poruszamy. Balkon, piwnica, korytarz – są jakoś naturalnie uprzejme wobec naszego jednośladu. Ale kiedy przychodzi zima, a każdy centymetr kwadratowy zaczyna być dziwnie cenny, szukamy dla roweru odpowiedniego miejsca. Często musi to oznaczać daleko idący kompromis względem innych urządzeń lub co gorsza innych domowników. To oznacza konfliktogenne środowisko, tworzenie warunków do kłótni („bo Twój rower….”) a wyjście jest proste – trzeba nam odpowiedniego urządzenia, które pozwoli zachować rozsądek i dać naszemu jednośladowemu kumplowi bezpieczeństwo. Jednym słowem potrzebujemy wieszak na rower.

Wieszak do roweru – przyjaciel przestrzeni

Dobrze zorganizowana przestrzeń, nawet niespecjalnie nadążająca za jakąś dziwnie nazywającą się filozofią typu Feng-Shui, pozwala nam zachować porządek i nawet większe gabaryty mają w niej swoje miejsce. Wieszak rowerowy to takie urządzenie, które pozwala nam zamocować rower na dłuższy odpoczynek w takiej przestrzeni. Dodatkowo naturalnie zwiększa jej elastyczność i pozwala na jej mądre organizowanie. Wszystko ma swoje miejsce, my nie musimy wojować z nikim i niczym o to miejsce, a nasz rower jest bezpieczny i spokojnie dotrwa do nowego sezonu.

Wieszaki rowerowe radzą sobie w różny sposób z przenoszeniem i utrzymaniem roweru w jednym miejscu. Zasadniczo zanim nie zaczniemy zgłębiać ich możliwości, mamy o nich dość mgliste pojęcie. Ot, wydaje się nam że gdzieś u kogoś widzieliśmy „coś” na suficie warsztatu, albo na ścianie. Tymczasem kiedy zaczniemy analizować problematykę, okazuje się że producenci poszli bardzo do przodu i starają się robić wszystko by umilić nam życie. Pobieżna wiedza może wydać się niewystarczająca i dlatego spróbujemy ją tu poszerzyć aby pokazać Wam, jak wiele możecie zyskać.

Wieszak na rower z zamontowanym rowerem w pokoju

Rower na wieszak – spokój do głowy

Wieszak rowerowy wydaje się nam prostym urządzeniem i w zasadzie nie ma tu wielu tajemnic, które mogłyby zmienić to podejście. Trzeba jednak przyznać, że mnogość rozwiązań technicznych i rosnące zaawansowanie sprzętowe sprawiają, że nawet tu dokonuje się jakaś mała rewolucja. Mimo to producenci stawiają na prostotę – w końcu ma to być urządzenie, do którego nie powinniśmy mieć książkowej wiedzy technicznej. W zależności od tego jak wieszak na rower spełnia swoją rolę i gdzie się znajduje, możemy pogrupować jego rodzaje. Taki podział prezentuje się następująco.

Wieszaki na ścianę

To najliczniejsza grupa urządzeń. Nie ma tu dominującego typu, jest spora różnorodność. W zasadzie można je podzielić na pionowe i poziome. Te drugie są najbardziej naturalne – przykręcamy je do ściany i rower umieszczamy na hakach w takiej pozycji, w jakiej jeździ i stoi. Ciekawe modele to:

  • ToPeak Solo Bike Holder; 220 zł – jeden z droższych, ale jednocześnie najbardziej wszechstronnych, z ruchomą głowicą
  • BikeHand P631, 86 zł; idealny do małego pomieszczenia – wystarczy przymierzyć i przykręcić do ściany; na jeden rower – w zupełności wystarczy
  • BikeHand YC28H, 20 zł; zamiast skomplikowanych – prosty kątownik odpowiednio wygięty, który łapie rower za pedał i pozwala by koła oparły się o ścianę, tworząc naturalną dźwignię; bardzo prosty, tani – i skuteczny!

Pionowe umieszczenie roweru wbrew pozorom nie generuje jakichś kłopotów przy zawieszaniu, a daje nam dużo lepszą organizację posiadanej kubatury – dlatego że już tylko jedno koło zajmuje nam przestrzeń. Konstrukcje opierają się o proste, montowane do ściany haki z odpowiednimi wycięciami lub ramionami, które przyjmują na siebie całą wagę roweru. W zaawansowanych modelach możemy zawiesić rower i potem swobodnie obrócić go tak, aby nie przeszkadzał. Wyróżnijmy kilka doskonałych przykładów:

  • ToPeak Swing Up DX; 330 zł; bardzo zaawansowany wieszak na rower mocowany do ściany – umożliwia zablokowanie pojazdu w żądanej pozycji, jest bardzo mocny i trwały
  • Accent Bike Hanger; 52 zł; prosty wieszak do ściany, trzyma rower za przednie koło za pomocą ramienia z gumową okładziną aby nie uszkodzić powierzchni obręczy; wygodny i prosty
  • XLC KS W01; 52 zł; podobny w układzie do modeli Accenta i Pro – odpowiednia kombinacja kształtowników i powierzchni na której się trzymają, łapiąca rower za przednie koło
Wieszaki rowerowe zamontowane na ścianie

Wieszaki sufitowe

Wśród wieszaków znajdziemy też bardzo dobry układ bloczkowy do sufitu. Wieszaki rowerowe tego typu wymagają nieco więcej zachodu przy montażu, ale całkowicie odciążają podłogę od obecności roweru. Składa się na nie układ wielobloczkowy, przez które przeprowadzona jest linka, zapewniająca równomierne podnoszenie i opuszczanie roweru pod sufit. Wymaga dobrego ukołkowania, ale odwdzięcza się późniejszą swobodą. Wśród nich powinniśmy wyróżnić stosunkowo tani model 080 od firmy Sport Arsenal – kosztuje 70 zł

Wieszaki wolno stojące

Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie chcemy lub nie mamy możliwości umieszczania mocowań w ścianach lub suficie. Przykładem – blaszany garaż, piwnica czy nawet korytarz w domu. Tu powinniśmy wyróżnić wieszak Saris Bunk – kosztuje kosmiczne 600 zł, ale zapewnia komfortowe odpoczywanie dla jednośladu bez cienia ingerencji w konstrukcję kubatury.

Wieszaki rowerowe gwarantem spokoju

Spokój osiąga się w różny sposób. Jeśli rower jest naszą pasją, to chcemy być spokojni, że w zimowym okresie nic tej pasji nie przeszkodzi, zarówno pod kątem naszej kondycji jak i kondycji naszego sprzętu. O tą ostatnią dbamy serwisując rowery, dbając o wymianę części, ale także – dając im dobre miejsce zimowego parkowania. Wieszak rowerowy jest właśnie takim miejscem i jeśli go jeszcze nie macie – to doskonały pomysł na lepszą organizację własnej przestrzeni.

Sprawdźcie również nasz artykuł na temat stojaków serwisowych do rowerów