Zimowa odzież rowerowa

Zimowa odzież rowerowa to bardzo ważny element wyposażenia każdego kolarza, który planuje aktywnie spędzić czas podczas najzimniejszej pory roku. Nie tylko chroni rowerzystę przed skrajnie nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, ale odpowiada za wygodę użytkowania. Co ważne, zapewnia również optymalny komfort cieplny. To właśnie dzięki dobrze dobranej garderobie, zimowa odzież na rower pozwala aktywnie przejść przez ten najtrudniejszy dla cyklistów sezon.

Co nam daje zimowa odzież rowerowa?

Zimowa odzież rowerowa to klucz do satysfakcji z jazdy zimą. Zanim zaczniemy rozważać w co ubrać się przed wyjściem na trening czy mroźną przejażdżkę, zastanówmy się najpierw, co tak naprawdę daje nam zimowa odzież na rower?

Przede wszystkim, dzięki korzyściom jakie daje odpowiedni strój kolarski, nie musimy odstawiać roweru na zimę do piwnicy czy garażu. Jest to równoznaczne z możliwością zachowania ciągłości treningów bez konieczności zaprzestania aktywności, czy przesiadki na trenażer czy spinning. Pomimo tego, że tzw. indoor cycling ma wiele zalet, to właśnie jazda na świeżym powietrzu jest kwintesencją kolarstwa. Dlatego, o ile tylko mamy taką możliwość, powinniśmy z niej skorzystać.

zimowa odzież rowerowa na srogie mrozy

Nie oznacza to jednak, że w chwili gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, nie da się jeździć w zwykłym bawełnianym ubraniu. Oczywiście można założyć standardowe ubrania, niemniej odzież zimowa na rower zdecydowanie lepiej ochroni przed zimnem, wiatrem, deszczem czy śniegiem. Wszystko to dzięki stosowanym materiałom, oraz wykorzystywanym podczas produkcji technologiom, które w znaczący sposób podnoszą komfort jazdy użytkownika.

Dodatkowo, większość ubrań które możemy zaklasyfikować jako zimowa odzież rowerowa posiada odblaskowe wstawki, które zwiększają widoczność na drodze. Tym samym zwiększa to poziom bezpieczeństwa, co ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o jazdę przed wschodem lub po zachodzie słońca.

Czy warto inwestować w zimowy strój na rower?

Zimowy strój na rower, jego wybór i ostatecznie zakup, możemy potraktować jako inwestycję. Jest to zadbanie nie tylko o własny komfort i bezpieczeństwo, ale również o zdrowie – zarówno to fizyczne jak i psychiczne.

Biorąc pod uwagę komfort użytkowania, zimowa odzież rowerowa ma ogromną przewagę nad ubraniami wykonanymi z bawełny. Po pierwsze, są to ubrania termoaktywne lub termiczne, które dzięki swoim właściwościom odpowiadają za zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego. Chodzi zarówno o niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu, jak również zabezpieczenie rowerzysty przed nadmiernym przegrzaniem. Natomiast w przypadku odzieży wykonanej z bawełny, podczas intensywnego wysiłku materiał bardzo szybko wchłonie nadmiar wilgoci. Spowoduje to uczucie dyskomfortu, które będzie spotęgowane w chwili wystawienia na mroźne podmuchy wiatru.

zimowy strój na rower

Zimowa odzież rowerowa zazwyczaj produkowana jest z z materiałów, które skutecznie zbierają i odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz. Dodatkowo, w miejscach o zwiększonej potliwości bardzo często stosowane są wstawki z cieńszych tkanin, które wspomagają proces termoregulacji.

Natomiast zewnętrzna odzież zimowa na rower, taka jak spodnie czy kurtka, produkowane są przy wykorzystaniu technologii, które w znaczący sposób chronią kolarza przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zastosowanie membrany wiatro i wodoszczelnej, czy powłoki hydrofobowej, minimalizuje wpływ warunków zewnętrznych na dyskomfort jaki może się pojawić podczas jazdy zimą.

Niezależnie od tego, czy chodzi o tzw. warstwę pierwszą, czyli tę znajdującą się najbliżej ciała, czy o okrycie wierzchnie, każda zimowa odzież wykonana jest z materiałów charakteryzujących się wysoką elastycznością. W połączeniu z dopasowanym krojem, znacząco wpływa to na komfort użytkowania. W praktyce zimowy strój na rower zapewnia pełną swobodę ruchów, co nawet w przypadku ubioru na tzw. „cebulkę” w żaden sposób nie ogranicza i nie krępuje rowerzysty.

Niebagatelne znaczenie ma również waga. Zimowa odzież rowerowa jest dużo lżejsza niż standardowe ubrania na zimę. Dzięki temu, znacznie łatwiej prowadzi się rower. Samo to, że nie musimy wozić „na sobie” dodatkowych kilogramów sprawia, że trening czy wycieczka rowerowa są znacznie przyjemniejsze.

Odpowiadając bezpośrednio na pytanie „Czy warto inwestować w zimowy strój na rower?”, odpowiedź brzmi TAK, a to z tego prostego powodu, że wbrew powszechnej opinii, zimowa odzież rowerowa wcale nie musi być droższa od zwykłych zimowych ubrań. Różnorodność produktów i szeroka gama zimowej odzieży kolarskiej jaką proponują producenci gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak dobrać zimowy strój na rower?

Planując spędzenie sezonu zimowego na aktywności outdoorowej, warto wcześniej zastanowić się jak odpowiednio dobrać zimowy strój na rower. Oczywiście, osoby które nigdy wcześniej nie jeździły w takich warunkach, z pewnością będą musiały przetestować kilka wariantów. Tylko taki sposób, pozwoli znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie.

zimowa odzież rowerowa chroni przed zimnem

Jednak niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi kolarzami czy rekreacyjnymi rowerzystami,  wybranie zimowej odzieży rowerowej uzależnione jest przede wszystkim od aktualnie panujących warunków pogodowych. Musimy wziąć pod uwagę temperaturę, wilgotność powietrza, siłę wiatru oraz możliwość wystąpienia opadów atmosferycznych. Wszystko to będzie warunkowało to, jaka zimowa odzież rowerowa będzie na tę chwilę odpowiednia.

Dodatkowo, musimy wziąć pod uwagę intensywność oraz rodzaj planowanego wypadu, jak również tak subiektywny czynnik jakim jest indywidualna tolerancja na zimo. Każdy z nas inaczej odczuwa chłód, a to z kolei determinuje to jaka odzież zimowa na rower będzie nam potrzebna.

Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione aspekty, wybierając się zimą na rower, powinniśmy kierować się uniwersalną i sprawdzoną metodą ubierania. Chodzi o metodę na tzw. „cebulkę”. Prostymi słowy, dotyczy to zakładania kilku cieńszych warstw odzieży zamiast jednej grubszej. Dzięki temu zdejmując lub zakładając kolejną koszulkę czy bluzę, możemy na bieżąco reagować na zmianę temperatury. Jest to najskuteczniejsza metoda, jaką zdecydowanie warto stosować.

 Odzież zimowa na rower jako recepta na pozostanie w formie.

Odzież zimowa na rower to sprawa niezwykle istotna. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpływa na wydolność układu odpornościowego, ale również działa na poprawę samopoczucia. Pozwala również radzić sobie ze stresem, jak też pozytywnie wpływa na jakość snu.

Biorąc pod uwagę fakt, że zimowa odzież rowerowa pozwala na kontynuowanie outdoorowej aktywności fizycznej również w sezonie zimowym, możemy uznać, że korzystanie z tego typu ubrań zdecydowanie wpływa na jej częstotliwość. Ilość treningów i wypadów rowerowych, ma z kolei bezpośrednie przełożenie na naszą witalność. Możemy zatem stwierdzić, że zimowa odzież na rower jest naszą receptą na zdrowie.