Pedały SPD – wady i zalety stosowania ich w rowerze.

Pedały SPD zaczęły być stosowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i jako pierwsza do sprzedaży wprowadziła je firma LOOK. Obecnie do wyboru mamy też inne systemy pedałów zatrzaskowych – niewątpliwie najbardziej popularnym jest system SPD od Shimano.

System zatrzaskowy SPD (Shimano Pedaling Dynamics) ze względu na swoje powodzenie stał się również synonimem pedałów z zatrzaskami. Jest to zintegrowany system dla pedału oraz buta, który pozwala na połączenie ich razem w trakcie jazdy. Dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze przeniesienie energii rowerzysty na napęd roweru.

W systemie SPD pedały rowerowe mają inny kształt niż w przypadku pedałów platformowych. Są mniejsze i posiadają specjalną konstrukcję pozwalającą na wpinanie do niej obuwia ze specjalnymi blokami zamontowanymi w podeszwie. Do pedałów SPD możemy też wpiąć platformy – to duże udogodnienie dla osób, które dopiero zaczynają naukę jazdy z takimi pedałami i nie czują się jeszcze pewnie.

pedały spd platformowe przeznaczone do rowerów downhill
Pedały platformowe SPD Xpedo GFX

Jak działa system SPD?

To bardzo proste. But posiada zamontowany blok – możemy zamocować go też samodzielnie. Następnie but z zamontowanym blokiem wciskamy w zatrzask znajdujący się w pedale rowerowym. Mechanizm w pedale przesuwa się i unieruchamia blok. Gdy chcemy wypiąć się z pedałów SPD, musimy przekręcić stopę w lewo albo w prawo, aż blok wykona charakterystyczne kliknięcie i będzie wolny. W trakcie ewentualnych wywrotek pedały uwalniają nogi samoczynnie.

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy pedały rowerowe nie tylko Shimano, ale też innych producentów bazujące na systemie SPD. Wobec tego możemy znaleźć różne modele pedałów, które będą odpowiadały nam pod kątem swoich parametrów. Niezmiennie jednak od lat najbardziej popularne to modele Shimano.

Zalety systemu SPD:

  • w trakcie jazdy stopa nie zsuwa się samodzielnie z pedałów, co jest bardzo pomocne szczególnie podczas jazdy w trudnym ternie
  • lepsze przeniesienie siły z nogi na korbę, dlatego wtedy możemy uzyskać lepszą efektywność w pedałowaniu, ponieważ nie tylko naciskamy, ale również ciągniemy w górę – wtedy można szybciej rozpędzić rower
  • umieszczenie nogi i stopy w ustalonej, zdrowej pozycji

Oczywiście, są też i wady. System SPD – pedały rowerowe i obuwie z blokami wymagają nauki wpinania i wypinania, dlatego na początku możemy być bardziej narażeni na upadki. Powinniśmy szczególnie uważać wtedy, gdy jeździmy na rowerze w ruchu ulicznym. Oczywiście, minusem jest też cena. Do korzystania z systemu potrzebujemy nie tylko specjalnych pedałów, ale również odpowiedniego obuwia rowerowego, które będzie miało miejsca do montażu bloków.