Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać?
Jesień nie musi być straszna. Wystarczy odpowiednie nastawienie, lepszy ubiór i można bez obaw i uprzedzeń ruszać na każdy szlak. Postęp dokonał się na tyle duży, że ubrania na chłodniejsze dni przestały być wyjątkowo drogie i wyjątkowo skomplikowane. Dziś dobra kurtka przeciwdeszczowa na rower nie musi kosztować dużo.
Podstawowe modele to niewiele ponad 100zł, a zapewnią nam termiczny komfort – z jednej strony wspomogą usuwanie nadmiaru ciepła od środka, niwelując problem pocenia się, z drugiej nie dopuszczą do nas chłodu i zimna. Kurtka przeciwdeszczowa rowerowa ma jeszcze ten atut, że wyposaża się ją w dłuższy tył i odblaskowe elementy – sprzyja więc zachowaniu bezpieczeństwa. I daje komfort.
Jesień zazwyczaj przychodzi na tyle szybko, że nie zauważamy kiedy dzień staje się tak krótki, a nadciągający mrok obniża odczuwalną temperaturę tak gwałtownie. Dodatkowe efekty jak deszcz czy mżawka mogą nas niebezpiecznie wyziębić i sprowadzić na nas niepotrzebne kłopoty. Dobra kurtka przeciwdeszczowa – rowerowa, chociaż może to być także normalny klasyczny model – z pewnością zapewni nam większe bezpieczeństwo. I pozwoli bezpiecznie wrócić do domu. A także – opuścić go w drodze na trasę.
Kurtka przeciwdeszczowa na rower – najlepszy przyjaciel na jesień
A w zasadzie – przyjaciółka. Współczesna kurtka przeciwdeszczowa na rower to świetny kompan na wycieczki nie tylko jesienią i wiosną, ale zawsze gdy teren i warunki atmosferyczne są niestabilne. Czym różni się kurtka przeciwdeszczowa rowerowa od innych. Podstawowa różnica jest w kroju – modele na rower posiadają dłuższy tył, wyciągnięty względem reszty na pośladki. Dlaczego? Bo cyklista generalnie nie jeździ na rowerze prosto, a zawsze jest pochylony ku przodowi. Aby uniemożliwić odsłonięcie pleców podczas pochylania się, konieczny jest właśnie taki krój. Zamki także najczęściej są nieco schowane, aby wiatr i woda nie dostawały się pod spód.
Większość kurtek na rower ma też w dolnej części przeciwpoślizgowy pas, zazwyczaj wykonany z materiału podobnego do silikonu, obecny przy krawędzi kurtki. Zapobiega to ześlizgiwaniu się kurtki podczas ruchu do góry – znacznie lepiej poprawia to cyrkulację powietrza niż zwykły ściągacz i zapewnia komfort termiczny. Dodatkowa zaleta jest taka, że nawet przy gwałtownych wychyleniach podczas jazdy, oglądania się za siebie czy prostowania kurtka nie odchyla się, więc nie wpadają pod nią zimne podmuchy powietrza, które potrafią być przyczyną bardzo dużych nieprzyjemności.
Elementem, który dodatkowo odróżnia kurtki rowerowe od innych są elementy odblaskowe. Producenci najczęściej wykonują ten rodzaj ubrań z materiałów, które mocno i intensywnie odbijają światło, nie tracąc nic z walorów wodo i wiatroszczelności. Czasami są to odblaskowe pasy, a czasami całe powierzchnie. Dzięki temu przy szybko zapadającym zmroku jesteśmy wciąż relatywnie bezpieczni i znacznie lepiej widoczni.
Kurtka na rower – przeciwdeszczowa bariera
Producentów tego typu ubrań jest naprawdę sporo i mamy zazwyczaj ogromny wybór w tej kwestii. Możemy dobrać kolor, długość, rozmiar, sposób zapinania. Wielu cyklistów używa tego rodzaju kurtek jako świetnego okrycia podczas biegania i spacerów. Sprzyja temu uniwersalny krój i dobre dopasowanie oraz doskonałe właściwości termoregulacyjne. Jest w czym wybierać, a i ceny z biegiem czasu stały się bardziej przystępne – chociaż mamy wciąż topowe produkty kosztujące nawet do 1000zł. Przyjrzyjmy się zatem, co oferuje nam ciekawy rynek.
Kurtka przeciwdeszczowa na rower – damska
Modele dla Pań nieco różnią się krojem, o czym trzeba pamiętać podczas ich zakupu. Są nieco bardziej wcięte w talii i węższe w ramionach w zależności od rozmiaru. Doskonałe modele to:
- FOX Ranger 2.5L Water Jacket – droga bo prawie 500zł, ale idealna; zakup na wiele sezonów, świetne wykonanie, długie mankiety, prawie idealnie wodoszczelna, z doskonale przemyślaną cyrkulacją.
- Rogelli Protect, 170zł – holenderska, lekka kurtka przeciwdeszczowa damska – świetna na lżejsze wypady i mniej zawodowy rodzaj jazdy. Długi tył i wygodne ściągacze w rękawach, schowane zamki i tkanina Aqualite dla lepszego odprowadzania temperatury.
- Castelli Dinamica (700zł) lub Aria Shell (405zł) – przykład jak powinna być wykonana kurtka rowerowa przeciwdeszczowa – oddychająca tkanina, świetne dopasowanie, materiały najwyższej jakości; zakup nie tylko na rower i na pewno nie na jeden sezon
- Rogelli DOT. Relatywnie dobra cena – 250zł. Softshellowy materiał i świetne dopasowanie zdecydowanie dla Pań Cyklistek.
- Rogelli Elvi, 160zł – model podstawowy, świetnie jednak spełni się jako kurtka ogólnego przeznaczenia na jesienną słotę.
Kurtka przeciwdeszczowa na rower – męska
Tu wybór jest równie duży. Produkty często o uniwersalnym kroju i doskonałych właściwościach. Rynek oferuje nam między innymi:
- Castelli Riparo Rain – 400zł; wściekle żółta kurtka na trudne warunki; doskonała wiatroszczelność, dopasowanie i materiały.
- Fox Fluid Rain – 200zł będzie kosztować nas ten ciekawy model. Świetna wodoszczelność zapewni komfort jazdy, a że materiał jest przezroczysty – nie zmienia widoczności i doskonale nada się na przykład na zawody (nie zasłania numerów startowych).
- Rogelli Cloud – 240zł; Jaskrawa, choć niepozorna – tak wypadałoby ją opisać. Doskonale chroni przed deszczem, ma wysoki, bardzo wygodny kołnierz (świetnie dopasowuje się do kasku) i przemyślane, ciekawe ściągacze.
- Rogelli Crotone, 150zł; Jedna z najtańszych i jednocześnie w pełni funkcjonalnych kurtek przeciwdeszczowych na rower. Wykonana z poliamidu, lekka i wiatroszczelna.
Jak widać, wybór jest spory i to ograniczony tylko do trzech firm zajmujących się takim rodzajem ubrań od zawsze. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jaką tabelę rozmiarów stosuje dany producent – w wypadku markowych ubrań jest z tym trochę prościej i trochę lepiej niż zazwyczaj, ale i tak przed zakupem sugerujemy skontaktować się ze sprzedawcą. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.
Oswajanie niepogody, czyli kurtka rowerowa na jesień i na co dzień
Relatywnie uniwersalny krój, świetne materiały użyte do wykonania, patenty producentów jak szycie odcinka plecowego z jednego kawałka materiału dla zapewnienia maksymalnej skuteczności – to wszystko cechy, którymi producenci ubrań sportowych starają się nas do siebie przekonać. To wszystko także cechy, dzięki którym kurtka, nawet droższa staje się świetnym kompanem na każdą jesienną aktywność, nie tylko na rower. Z jednej strony więc wydłuża nasz sezon o okres jesienno-wiosenny, z drugiej – zapewnia zdrową aktywność w komforcie termicznym i każdych warunkach. Wraz z mądrze dobraną odzieżą termoaktywną i termiczną może znacząco poprawić nasze nastawienie do jazdy i sportu w ogóle. Mądry wybór na lata i nie tylko na lato.
Sprawdź nasz inny artykuł -> „Jazda w deszczu„
[…] z przerzutką tylną, wolnobiegiem / kasetą oraz łańcuchem stworzyła w pełni funkcjonalny, doskonale przystosowany do współczesnych […]
[…] vintage, który jednocześnie sprawdzi się jako odważne okulary rowerowe; jednocześnie produkt Shimano bardzo trudno zarysować i złamać (ponownie uznany…
[…] i zmontował je z starszym typem piasty, pozostaje przy wolnobiegu aż do najbliższej wymiany kompletnych kół. Inna droga to…